Old wine in new bottles: Sex, gender and identity in Jeanette Winterson's The Passion and Frankissstein: A Love Story
Yeni şişelerde yıllanmış şarap: Jeanette Winterson'ın Tutku ve Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi romanlarında biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve kimlik
- Tez No: 737099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUĞU TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, Jeanette Winterson'ın seçilen romanlarda yarattığı zaman çizelgesi ve karakterler aracılığıyla biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve kimlik kavramlarının nasıl evrildiğini göstermektir: İkinci romanı Tutku ve son yapıtlarından biri olan Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi. Her iki romanda da Winterson, metinlerarasılık, parodi ve zamansal çarpıtma gibi çeşitli postmodern unsurları kullanır; böylece kurmaca yazınındaki geleneksel teknikleri altüst eder. Winterson, Tutku romanında, Henri ve Villanelle adlı iki adet hikaye anlatıcısı yaratır, atfedilen cinsiyet rollerini değiştirir ve biyolojik cinsiyet ile toplumsal cinsiyet arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Dolayısıyla bu tez, toplumsal olarak kadınlardan ve erkeklerden beklenenlerin nasıl farklılaştığına odaklanmakta ve bu inşa edilmiş rollerin performatif doğasının altını çizmektedir. Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi'nde iki anlatıcının yanı sıra iki farklı zaman dilimi de vardır. İlk hikaye, annesi feminist hareketin öncülerinden Mary Wollstonecraft olan Mary Shelley tarafından anlatılır. İkinci anlatıcı, varlığı, cinsiyet rolleri ve değişken kimlikler hakkında çok daha geniş bir perspektif sunan trans doktor Ry Shelley'dir. Dolayısıyla bu tez, ilgili teorilerin ve argümanların ışığında, biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve kimlik kavramlarının analizini Winterson'ın karakterleri aracılığıyla sunmayı amaçlamaktadır. Onların deneyimleri,“yıllanmış bir şarabı yeni şişelere koymanın”hiçbir anlamı olmadığının altını çizer çünkü ikili sistemlerin her zaman“Öteki”bir tarafı olmuştur. Bu sebeple, bu çalışma, bilindik eski ikili sistemler için üretilen yeni etiketlere rağmen, hetero-ataerkil sistemin kökünün aynı kaldığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to show how the concepts of sex, gender and identity have evolved through the characters and the timeline Jeanette Winterson creates in the selected novels: Her second novel, The Passion and one of the later works, Frankissstein: A Love Story. In both novels, Winterson employs a variety of postmodern elements such as intertextuality, parody and temporal distortion; thereby subverting the traditional techniques in fiction writing. In The Passion, Winterson creates two narrative voices, Henri and Villanelle, switches the attributed gender roles and blurs the borders between sex and gender. Thus, this thesis focuses on how the social expectations from women and men differ and underlines the performative nature of these constructed roles. In Frankissstein: A Love Story, there are not only two narrators yet two separate time periods as well. The first story is narrated by Mary Shelley whose mother is one of the leading figures of feminist movement, Mary Wollstonecraft. The second narrator is Ry Shelley, a trans doctor whose existence offers a much broader perspective about gender roles and fluid identities. Therefore, in the light of related theories and arguments, this thesis aims to present the analysis of the concepts of sex, gender and identity through Winterson's characters. Their experiences highlight the fact that there is no point in“putting old wine into new bottles”- there have been always“the Other”sides of the binaries. Hence, this study also demonstrates that the root of hetero-patriarchal system stays the same despite new labels produced for the same old binaries.