İMKB'da işlem gören çimento sektörü hisse senetleri ile alternatif yatırım araçları getirilerinin mukayeseli incelenmesi
A Comparative study of the revenues of the Turkish cement industry stocks listed in Istanbul Stock Exchange (IMKB) and those of alternative investment tools
- Tez No: 73716
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Son yıllarda Türkiye'de tasarruf sahiplerine sunulan yatırım araçlarının sayısı artmıştır. Bu durum fon sahiplerini“ Hangi araca yatırım yapmalıyım ? ”sorusu ile karşı karşıya bırakmıştır. Bu sorunun geleceğe yönelik cevabının verilmesi mümkün görülmemektedir. Ancak, geçmiş dönemlere ait somut verilerden faydalanmak suretiyle, yatırım araçlarının geçmişe ait reel getirilerinin tespiti yapılabilir. Elde edilen bu verilerin, geleceğe yönelik yatırım tercihlerinin belirlenmesine katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören Türkiye Çimento Sektörü Şirketlerinin, 1990-1996 dönemi hisse senetleri reel getiri oranları ile aynı dönemde yatırımda bulunulabilecek muhtelif alternatif yatırım araçlarının reel getiri oranları bulunmuştur. Hesaplamalarda genel olarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve T.C.Merkez Bankası'nca yayımlanan istatistiki verilerden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, karşılaştırmalı olarak tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent years, the number of investment tools supplied to the investors has increased in Turkey. This situation has raised the question of“Which investment tool is to choose for investment ?”for the investors. It is not possible to answer this question as the future is being considered. However, the revenues from the past periods of the investment tools can be evaluated by means of actual data obtained in the past. This data is considered helpful in determining the investment preferences regarding the future. In this study, the revenue rates of the companies of the Turkish Cement Industry whose stocks are listed in İMKB (Istanbul Stock Exchange) in 1990-1996 era and those of miscellaneous investment tools in the same era have been found out. Generally, in the evalations, the statistical data obtained from the publishings of the T.C. Merkez Bankası (the Turkish Central Bank) and İMKB have been utilized. The results obtained have been evaluated and presented comparetively as tables and graphics.