Baskı maliyetlerinin gazete fiyatı üzerindeki etkisi
The Effect of printing extenses on newspaper prices
  1. Tez No: 73717
  2. Yazar: MEHMET SEZAİ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
82 TURKCE ABSTRACT Günümüz ekonomik koşulları günden güne ağırlaşmaktadır. Bu zor koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan işletmelerde ve özellikle araştırma konusuyla ilgili olarak basın işletmelerinde bir takım yapısal değişiklikler ve gelişmeler olmaktadır. Ağırlaşan ekonomik koşullarla karşı karşıya kalan ve büyümekte olan işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri, gelişmek için uygun ortamı bulabilmeleri ve bu ortamı devamlı kılabilmeleri muhasebe sisteminin iyi bir şekilde kurulmasına bağlıdır. Üretim işletmelerinde kurulacak muhasebe sistemi iki aşamada gerçekleştirilebilir. Birinci aşamada; ürün birim maliyetlerini muhasebe içinde işleme olanağı sağlayacak bir hesap planı oluşturmaktır, ikinci aşamada; ürün birim maliyetlerini bulmaya olanak veren bir maliyet sistemi geliştirmektir. Basın işletmeleri bu kurallar çerçevesinde ürünlerinin birim maliyetlerini bularak fiyatlarını belirler ve“işletme ekonomi politikasını”ortaya koyar. Tezde örnek olarak alınan renkli ve renksiz iki gazetenin birim maliyetleri ve bu maliyetlerin fiyatlarına etkisi ilmi çerçeve içerisinde incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
83 İNGİLİZCE ABSTRACT Today's economic conditions are getting harder from day to day. Under these conditions lots of companies especially media companies need some structural changes and they do some pregresses. To continue of their life under these hard ec onomic conditions, to find suitable conditions to progress and to keep these good conditions, they have to have a good an accountant system, in production company accountant install in two step: Firstly an account plan that provides possibility of work up of cost of per product in account have to farm then they have to develope a costing system that determines cost of per product. Media companies determine price of their product after tehy find outheir cost of per product then they determine a“ company economic policy”in this study they are studied that are printing costs and printing cost an prices. To do this two newspapers, one of them is colored and the other one is coloress, was examined