Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismar ve ihmaline yönelik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of preschool teachers awareness of child abuse and negligence
- Tez No: 737166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismarı ve ihmali durumuyla karşı karşıya kaldıklarında verdikleri tepkileri, çocuk istismarı ve ihmalini tanılamadaki bilgi düzeylerini ve bu yönde harekete geçme davranışlarını incelemektir. Araştırmanın modeli nitel yöntem olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda ölçüt ve ulaşılabilir örneklem yöntemleri kullanılarak 15 okul öncesi öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuklara Yönelik İstismar ve İhmale İlgili Görüşme Formu”yarı yapılandırılmış görüşme formu ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Nitel veriler araştırmacı tarafından içerik analizine tabi tutularak tema ve kodlar oluşturulmuştur. Analizlerin sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismarı ve ihmali durumları karşısında verdikleri tepkiler, belirtileri tespit etme, istismar ve ihmal türlerini tanımlama, durumu bildirme ve yükümlülükleri açısından değerlendirildiğinde yetersiz oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reactions of preschool teachers when faced with the situation of child abuse and neglect, their level of knowledge in determine child abuse and neglect, and their behavior to take action in this direction. The model of the research was determined as the qualitative method. In this context, 15 pre-school teachers were interviewed using criteria and accessible sampling methods. In the research, semi-structured interview form and demographic information form“Interview Form Regarding Child Abuse and Neglect”developed by the researcher was used as a qualitative data collection tool. Themes and codes were created by subjecting the qualitative data to content analysis by the researcher. As a result of the analyzes, it has been revealed that preschool teachers' reactions to child abuse and neglect situations are inadequate when evaluated in terms of detecting symptoms, defining the types of abuse and neglect, reporting the situation and obligations.