Comparing preparatory school students' foreign language learning anxiety levels in two different contexts: Classroom vs online
İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin geleneksel sınıf içi ve çevrim içi öğrenme ortamlarında yabancı dil kaygı düzeylerinin karşılaştırılıp incelenmesi
- Tez No: 737184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, İngilizce hazırlık sınıf öğrencilerinin yabancı dil kaygı düzeylerini (FLA) sınıf içi ve çevrim içi dersler olmak üzere iki farklı ortamda araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmanın amacına ulaşmak için açıklayıcı desende karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iki anket aracılığıyla nicel veriler elde edilmiş ve örneklem grubunu Türkiye'deki 6 devlet üniversitesinden 234 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, SPSS programı üzerinden betimsel analiz yöntemi ve çıkarsamalı istatistiklerle analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin hem sınıfta hem de çevrim içi derslerde orta düzeyde kaygı sergilediğini ortaya çıkardı. Bulgular sonucunda öğrencilerin iki ortamdaki kaygı seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya çıktı. Elde edilen bulgular doğrultusunda daha fazla bilgi toplamak için gönüllü 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler tematik analize göre çözümlenmiş ve 4 ana tema altında şu 12 alt kategori ortaya çıkmıştır: etkileşim, kaygı, sorunlar ve dil öğrenme nitelikleri. Bulgular, çevrim içi yabancı dil derslerinde oluşan teknolojik problemlerin ve etkileşim sorunlarının, öğrencilerin endişe düzeylerini tetiklediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate and compare foreign language anxiety levels (FLA) of English preparatory school students in two different settings, namely classroom and online lessons. In order to accomplish the objectives, an explanatory mixed-method research design was implemented. In the first part, quantitative data were obtained through two questionnaires and 234 students from six state universities in Turkey composed the sample cohort. The data were analyzed through descriptive and inferential statistics over SPSS software. The findings unveiled that English preparatory school students displayed moderate levels of FLA both in classroom and online lessons. It was revealed that there was a statistically significant difference between the FLA levels in two settings. In accordance with findings, semi-structured interviews were conducted with 10 volunteers to gather further information. The qualitative data from the interviews were resolved according to thematic analysis, and accordingly, four major themes were emerged accordingly interaction, anxiety, problems, and language points. In terms of interaction, students favored classroom setting for the reason that they could communicate directly in face-to-face lessons. It was also revealed that technical problems such as disconnection and voice interruptions caused distress in language learners.