Hakikat Sonrası Çağ
Post Truth Era
- Tez No: 737197
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Felsefe tarihi boyunca önemli yere sahip olan hakikat, filozofların felsefeye yönelmesindeki asıl amaçtır. Hakikatin, her düşünür tarafından farklı bir şeye tekabül gelmesi, felsefe disiplininin alt dallarını da oluşturmuştur. Hakikat, tek bir gerçek üzerinden kurulmuş önermeler ya da şeylerdir. Dünya'nın yuvarlak olduğu gerçeği üzerinden birden çok hakikat ortaya çıkmaktadır. Örneğin Dünya yuvarlaktır ve uydusu Ay'dır, cümlesi bize Dünya'nın yuvarlak olduğu gerçeği üzerinden verilmiş bir hakikattir. Gerçeklik tek bir kavramken, hakikat bu kavram üzerinden kurulmuş önermelerdir. Bu çalışma hakikat ve gerçeklik gibi iki yakın anlamlı kavramın açıklamasını ve bunların arasındaki ayrımı yansıtmaktadır. Hakikat Sonrası kavramının aslında neyi ifade ettiği ve nende yanlış anlaşıldığına değinmektedir. Hakikat Sonrası Çağ'da (günümüzde), söylenen ya da oluşturulmuş hakikatleri ve insanların bu hakikatler doğrultusunda yaşamayı seçtiklerini anlatmaktadır. Bir Hakikat Sonrası Çağ fenomeni olan Trump'ın bu çağdan nasıl beslendiğini ve bu alışveriş sonucunda ne kazandığını göz önüne sermiştir. ANAHTAR KELİMELER:Hakikat, Hakikat Sonrası, , Hakikatimsi, Yalan,
Özet (Çeviri)
The truth, which has an important place throughout the history of philosophy, is the main purpose of philosophers to turn to philosophy. The fact that the truth corresponds to something different by each thinker has also formed the sub-branches of the discipline of philosophy. Truth is propositions or things based on a single truth. More than one truth emerges from the fact that the world is round. For example, the sentence The Earth is round and its satellite is the Moon is a truth given to us on the basis of the fact that the Earth is round. While reality is a single concept, truth is propositions based on this concept. This study reflects the explanation of two closely related concepts such as truth and reality and the distinction between them. It touches on what the concept of Post-Truth actually means and why it is misunderstood. In the Post-Truth Age (today), it describes the truths that were said or established and that people chose to live in line with these truths. As a Post-Truth Era phenomenon, it has revealed how Trump is nourished by this age and what he gains as a result of this exchange. KEYWORDS:Trurth, Post-truth, Like the truth, Lie