Cerrahi hemşirelerde merhamet düzeyi ve merhamet yorgunluğunun incelenmesi
Investigation of compassion level and compassion fatigue in surgical nurses
  1. Tez No: 784619
  2. Yazar: BAHTIŞEN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, cerrahi hemşirelerinde merhamet düzeyini ve merhamet yorgunluğunu incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Çalışma Trabzon İl merkezi içinde yer alan kamu hastaneleri ve üniversite hastanesinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 200 cerrahi hemşiresi ile yapıldı. Veriler“Hemşire Tanıtım Formu”,“Merhamet Ölçeği”ve“Merhamet Yorgunluğu Alt Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik, max. ve min. değerler ile Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Kruskall Wallis analizi, bağımsız gruplarda t testi, Spearman Korelasyon Analizi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Cerrahi hemşirelerinde merhamet düzeyinin yüksek ve merhamet yorgunluğunun orta düzeyde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive and relationship-seeking type to examine the level of compassion and compassion fatigue in surgical nurses. The study was conducted with 200 surgical nurses working in public hospitals and university hospitals in Trabzon city center and volunteering to participate in the research. Data were collected using the“Nurse Introduction Form”,“Compassion Scale”and“Compassion Fatigue Sub-Scale”. Percentage in data analysis, max. and min. Mann Whitney U test, One Way Analysis of Variance, Kruskall Wallis analysis, independent groups t test, Spearman Correlation Analysis, Pearson correlation analysis were used with values. It was determined that the level of compassion was high and the level of compassion fatigue was moderate in surgical nurses.