Pesekinovaruslu hastaların ponseti yöntemi ile tedavisi
PEV patients treated with the Ponseti method
  1. Tez No: 282479
  2. Yazar: ALİ CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Biz bu çalışmada kliniğimizde 2006 ve 2010 yılları arasında Dicle Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında idiopatik PEV tanısı konan ve ponseti yöntemiyle tedavi edilen, en küçüğü 4 günlük en büyüğü 42 ay(ortalama 9,2 ay) 35 hastanın 60 ayağının sonuçlarını değerlendirdik. 35 hastanın 7'si kız, 28'i erkek idi. 10 hastada tek taraflı tutulum(2 sol- 8 sağ), 25 hastada çift taraflı tutulum vardı. Takip süresi minimum 12ay maksimum 50 ay olmak üzere ortalama 28,8 ay idi. Tedaviye başlamadan önce Dimeglio ve arkadaşlarının kullandığı PEV değerlendirme sistemi kullanıldı. Tedavi öncesi 41 ayak(%68,3) 2. derece 19 ayak(%31,7) III. derece idi.Tedavi sonrası muayenede Laaveg-Ponseti fonksiyon değerlendirme skorlaması ve Dimeglio skorlaması yapıldı. Ponseti-Laaveg Fonksiyonel değerlendirme skorlamasına göre ponseti yöntemi ile tedavi ettiğimiz 60 ayağın %96,7 `sinde iyi veya mükemmel bir sonuç alındı. Dimeglio sınıflamasına göre tedavi sonrası hastalarımızın %93,3 grade 1 idi. Hastalarımızda tespit ettiğimiz en sık komplikasyon metatarsus adduktus %15 (9ayak) idi. Hastalarımızda ortez uyumu fonksiyonel sonuç ve komplikasyon ile yakından ilişkili bulundu.Ponseti yöntemi PEV tedavisinde etkili ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Başarılı bir sonuç için tekniği aslına uygun olarak yapılmalıdır. Tedavinin bir diğer unsuru başarılı bir sonuç almak için ayak abdüksiyon ortezine uyum gösterilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dicle University between 2006 and 2010 at the Department of Orthopedics and Traumatology, PEV was diagnosed as idiopathic and treated with the Ponseti method, the youngest of the largest of the 4-day 42 months (mean 9,2months) 35 patients were evaluated results of 60 feet. 7 of 35 patients were girls and 28 were male. One-sided involvement in 10 patients (2 left - 8 right), 25 patients had bilateral involvement. A minimum of 12 months follow-up period, including a maximum of 50 months, mean 28,8 months. Before starting treatment, and his colleagues used Dimeglio; PEV assessment system used. Before the treatment, 41 feet were (68,3%) 2 degrees 19 feet were (31,7%) III. degrees. After the treatment, Dimeglio and Laveg-Ponseti Function Assessment scores were scored.According to Ponseti-Laveg Functional Assessment scoring 60 of the foot treated with the Ponseti method, 96,7% percent were treated in good or excellent result. According to Dimeglio classification; after treatment the patients was 93,3% grade 1. The most common complication in our patients, we've found, 15% of metatarsus adductus (9 feet) were. Closely associated with functional outcome and complications in our patients was found in compliance with orthotic. Ponseti method is effective and reproducible method for the treatment of PEV. Ponseti method should be done correctly for a successful outcome. The other element of a successful outcome of treatment for foot must show compliance the abduction orthotic.