Female politicians and role-model effects: Evidence from India
Kadın politikacılar ve rol model etkileri: Hindistan örneği
  1. Tez No: 737222
  2. Yazar: APOORVA ORSU
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyadaki en genis¸ demokrasi olmasına rağmen Hindistan politikasındaki kadın temsili oldukça düşük durumda ve literatür bu temsil eşitsizliğinin örnek olma, stereotipler ve cinsiyet normları üzerinde potansiyel bir etkisi olduğuna işaret ediyor. Bu tezde ilçe düzeyindeki (ikinci idari düzey) kadın politikacıların yönetimde oldukları idari bölgelerdeki kadınların pazarlık gücü, cinsiyet normları ve finansal güçlenme çıktıları üzerine etkisini anlamak için fuzzy regresyon dizaynı ve iki aşamalı en küçük kareler (2AEKK) yöntemi kullanılmıştır. Veri olarak Hindistan'ın NFHS-4(2015-16) mikro-verisi ve 2010'dan 2014 yılına kadarki eyalet meclisi seçim sonuçları verisi birleştirilerek kadın politikacıların bahsi geçen çıktlar üzerine etkisini bulmak amaçlanmıştır. Buna ek olarak sağlamlık kontrolü için hem farklı zafer/mağlubiyet sınırları sunulmus¸ hem de sadece bir erkek ve bir kadın adayın karşı karşıya geldiği seçim bölgelerinde ise keskin regresyon süreksizlik dizaynı kullanılmıştır. Bilindiği kadarıyla bu tez çalıs¸ması seçilmis¸ gelişen bir ülkedeki kadın politikacıların pazarlık gücü, finansal güçlenme, ve ev içi şiddet (cinsiyet normları) üzerine etkisini ferdi anket kullanarak aras¸tıran ilk çalıs¸madır. Bu tez sunduğu analizle kadın politika liderliğinin kadınların güçlenmesi üzerine etkisi gibi gittikçe büyüyen bir literatüre katkı sağlamaktadır. Sonuçlar daha yüksek cinsiyet temsilinin stereotipleri ve cinsiyet normlarını yıkmak üzerinde bir dağılma etkisi olduğunu göstermesi nedeniyle önemlidir. Özetle, kadın temsili pazarlık gücünün -özellikle eşinin kazancı ve sağlık hizmeti alması üzerine bir karar verme gücünün artmasına yol açtığı bulunmuştur. Ev içi şiddet ile ilgili değişkenler kullanıldığında ise bunun kadınların finansal olarak daha güçlü olması ve cinsiyet normları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Bu sebeple, Hindistan'da kadınların siyasi temsilinin genel olarak kadınların güçlenmesi üzerınde sınırlı bır etkisi olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Despite being the largest democracy in the world, the political representation of women in India, is far below an equitable representation and literature points to such disparity as having potential to influence aspirations, stereotypes and gender norms. In this thesis, I exploit a fuzzy regression design and employ two-stage least squares regression (2SLS) estimation, to study the impact of female politicians at the district level (the second geographical level of administration) on outcomes of bargaining power, gender norms and financial empowerment. I use micro-data from India's NFHS-4(2015-16) survey and combine it with aggregated state constituency election data in India from 2010 to 2014, to find the impact of having a female elected representative on aforementioned outcomes. I also provide robustness checks for various margins of victory/loss and use sharp RD design on sample of only those districts that had a single man vs woman election. To the best of my knowledge, this thesis is the first in the literature to quantify effects of competitively elected female politicians on bargaining power, financial empowerment and domestic violence attitudes (gender norms) in the context of a developing country using individual level survey. The findings of this thesis contributes towards a growing field of literature related to the effects of female political leadership on women's empowerment. The findings are important as it demonstrates that greater gender representation in politics can have spillover effects on breaking stereotypes and gender-norms. To sum, female representation leads to improvements in bargaining power- specifically there is an increase in the ability to decide husbands' earnings and healthcare. Importantly, there is no significant impact on women's financial empowerment and improvement in gender norms as tested by using variables related to domestic violence attitudes. Thus, I argue that female political representation in India has limited impact on the local women's empowerment.