Hannah Arendt'te şiddet ve şiddetin kaynağı
Violence and origins of violence in the Hannah Arendt's thought
  1. Tez No: 73725
  2. Yazar: SONGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışma, felsefe alanında; Hannah Arendt'in şiddete bakış açısını teme le alarak şiddetin kaynağını ve niçin olmaması gerekliliğini belirlemeye çalı şan bir incelemedir. Çalışmanın amacı şiddetin içinde yaşadığımız yüzyıldaki tahripkârlığını geçmişten hareketle gerçekleştirdiğini göstermek ve şiddetin nasıl betaraf edileceğine ilişkin çözüm aramaktır. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde Hannah Arendt'in felsefi görü şünün temelini oluşturduğuna inandığımız; üç tür, insanî etkinlik olan,“emek”,“iş”, ve“eylem”i içeren“Vita Activa”kavramı tarihsel gelişimi göz önünde bulundurularak, ele alınmaktadır. I İkinci bölümde, Hannah Arendt'in önemle üzerinde durduğu,“Private”(özel) alan ve“Public”(kamu) alanı ayrımından hareketle; özel alan ele alına rak bu alana ilişkin belirlemeler gezden geçirilmektedir. Ayrıca özel alana ait en önemli ilişkilerden biri olan“Dostluk”ilişkisine de yer verilmektedir. Üçüncü bölüm, kamu alanına ayrılmakta;, ve bu alan içine dahil edilen öz gürlük ve vatandaşlık problemleri değerlendirilmektedir. Dördüncü bölüm ise; yukarıda belirtilen üç bölümdeki ele alınan görüşler doğrultusunda şiddetin yerini belirlemeye ayrılmaktadır. Böylece Hannah Arendt'e göre; insanî bir eylem olarak görülen şiddetin; yine ona göre kamu alanındaki tezahürü ve nasıl politika dışına çıkarılabileceği gösterilmektedir. Ayrıca, şiddet kavramını daha açık kılabilmek için ele alınan zor, kuvvet, oto rite ve iktidardan farkını ortaya koyan ayrımlara da yer verilmektedir.Çalışmanın sonuç bölümünde, Arendt'in görüşlerinin genel bir değerlendi rilmesi yapıldıktan sonra; kamu ve özel alan arasındaki ayrımın nedenleri eleş tirilerek şiddetin sadece kamu alanından dışarı çıkarılmasının yeterli bir çö züm olamayacağı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tries to find out the source of violence (in the field of philosophy) and the necessity why it should not happen by examining Hannah Arendt's approach to violence. The study aims to show that the current destructiveness of the violence result from the past and to look for a solution for the elimina tion of the violence. For this purpose, the historical development of the concept of“Vita Acti va”is analyzed in the first chapter. The concept that includes“labor”,“work”and“action”constitutes the foundation of Arendt's philosophical approach. The second chapter examines the private sphere and investigates the basic concepts in this field. Arendt emphasizes the“public”and“private”sphere differentiation. It also includes the friendship as an important relation in the private field. The third chapter is assigned to the public sphere and two aspects of this sphere; freedom and citizenship problems are examined. The fourth chapter tries to determine the place of violence in the light of the above mentioned views. This chapter shows the appearance of violence in the public field and the way how to put it out of politics according to Hannah Arendt who consider the violence as a humanist action. In order to make the concept clear, the distinction, between violence force, power and authority are studied in this chapter.