Analyzing gastronomy influencers' views about gastronomy tourism
Gastronomi odaklı sosyal medya kanaat önderlerinin gastronomi turizmi hakkında görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 737259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gastronomi her zaman turizm ürünlerinin ve turist deneyiminin önemli bir bileşeni olmasına rağmen, değişen turist motivasyonları ve turizm trendleri ile 90'lı yıllardan itibaren tüm dünyada önemli bir alternatif turizm türü olarak gelişmiştir. Günümüzde destinasyonların gastronomik değerleri birçok turisti kendine çekmekte ve devletler turizm gelirlerini artırmada bir araç olarak gastronomi turizmine önem vermektedir. Sosyal medya, bireylerin ilgi alanlarına göre birbirleriyle dijital olarak etkileşime geçmelerini sağlayan dijital bir platformdur. Özellikle gezginler arasında iletişim şeklini değiştirmiştir. 'Sosyal medya etkileyicileri', kitleleri etkilemek için sosyal medya biçimlerini kullanan yeni bir bağımsız üçüncü taraf savunucusu türüdür. Bu tezin amacı, sosyal medya kanaat önderlerinin gastronomi turizmi hakkındaki görüşlerini araştırmaktır. Çalışma, gastronomi turizminin dünü, mevcut durumu, geleceği ve Covid 19 pandemisinin gastronomi turizmindeki etkilerini sosyal medya kanaat önderlerinin görüşleri doğrultusunda incelemeye odaklanmaktadır. Bulgular, gastronomi turizminin geleceği hakkında ileriye dönük bir değerlendirme ve öngörü sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Although gastronomy has always been a significant component of tourism products and tourist experience, with the changing tourist motivations and tourism trends gastronomy tourism has developed as a major type of alternative tourism all around the world since the 90s. Today, gastronomic values of the destinations attract many tourists and governments pay importance to gastronomy tourism as a tool in increasing for their tourism incomes. Social media is a digital platform that make individuals able to digitally interact with each other based on their interests. It has modified the way of communication, particularly among travelers. 'Social media influencers' are a new type of independent third-party advocate using forms of social media to influence the masses. The aim of this thesis is to explore social media influencers' opinions about gastronomy tourism. The study focuses on investigating the past, current situation, future of gastronomy tourism and the impacts of Covid 19 pandemic in gastronomy tourism in line with social media influencers' views. The findings are presenting evaluations and arguments that will serve as a framework for a prospective foresee about the future of gastronomy tourism.