Vladimir V. Putin dönemi Rus milliyetçiliği (2000-2018)
Russian nationalism in the period of Vladimir V. Putin (2000-2018)
  1. Tez No: 718826
  2. Yazar: ABDULVAHAB MUSTAFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın konusu, Rusya V. Putin döneminde yürütülen milliyetçilik anlayışıdır. Çalışmada, Putin dönemi milliyetçilik anlayışını milliyetçilik kuramları ve Rusya tarihi dikkate alınarak incelemek amaçlanmıştır. Rus milliyetçiliği ile ilgili ayrı ayrı dönemlere ait yapılmış çok az sayıda araştırmanın bulunduğu ve genel olarak birincil kaynağa başvuru sayısının azlığı da göz önünde bulundurularak, bu araştırmada genel olarak birincil Rusça olan kaynaklarla çalışma yöntemine özen gösterilerek Rus milliyetçiliği meselesi anlaşılmaya çalışılmıştır. Milliyetçilik ideolojisinin kendine özgü olan“bukalemunvarelik”özelliği, sonuç olarak Putin döneminin modern Rusya`sında da oluştuğu/oluşturulduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada genel olarak Putin`in bir kimlik inşası olarak sivil bir milliyetçilik anlayışına sahip olduğu belirtilmiştir. Bu anlayışı hayata geçirirken hem muhalif milliyetçileri bir şekilde yönetmeye/yönlendirmeye çalıştığı, diğer taraftan kendisine yakın/bağlı farklı örgütlenmeler düzeyinde etnik milliyetçilik vurgusu olan örgütleri de kontrol altında tutmaya çalıştığı iddia edilmiştir. Dolayısıyla Putin, koca bir Rusya devletini yönetirken hem kendisi bir milliyetçilik inşa ediyor hem de bu milliyetçiliği kendi çıkarları doğrultusunda kullanamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the understanding of nationalism carried out during the Russian V. Putin period. In this study, it is aimed to examine the nationalism understanding of the Putin period by taking into account the theories of nationalism and the history of Russia. Considering that there are very few studies on Russian nationalism made for different periods and the low number of references to the primary source in general, this research has tried to understand the issue of Russian nationalism by paying attention to the method of working with primary Russian sources. It has been observed that the“chameleonlikeness”characteristic of the nationalist ideology was also formed in the modern Russia of the Putin period as a result. In this study, it is stated that Putin generally has a civil nationalism understanding as an identity construction. It has been claimed that while implementing this understanding, it tries to manage/direct the opposition nationalists in a way, and on the other hand, it tries to keep the organizations with ethnic nationalism emphasis under control at the level of different organizations close/affiliated to it. Therefore, while managing a whole Russian state, Putin both built a nationalism and tried to use this nationalism for his own interests.