İlahi ve beşerî aşkın kaynağı, türleri ve boyutları üzerine bir araştırma
A research on the source, types and dimensions of divine and human love
- Tez No: 737265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Aşkın anlaşılması, araştırılması ve anlamlandırılması günlük hayattaki pratiklerinin kavranması için oldukça önemli olduğu için bu çalışma geçmişten günümüze kadar ilgi ve merakla gelmiş aşk kavramına yüklenen manayı anlamaya çalışmak ve yordamaktır. Birbirleriyle çok yakın olarak kullanılan aşk ve sevgi kavramlarının benzer ve farklı yönlerine açıklık getirmek kavramsal manada akademik bir zemine oturtmaktır. Bu çalışmamızın bir diğer amacı ise geleneksel anlamda yorumlanan ve anlanan aşkın neyi ifade ettiği ile aşka fenomen olarak bakan disiplinlerin bilimsel, kuramsal bakış açılarını anlamaktır. Bu bakış açısını yakalamak amacıyla ilahi aşk, beşerî aşk, İslam bilginlerinin aşka bakış açısı ile aşkın psikoloji disiplini ile ilintili kuramlarını aşkın fizyolojik yönleri ile açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the understanding, research and interpretation of love is very important for comprehending its practices in daily life, this study is to try to understand and predict the meaning attributed to the concept of love, which has come from the past to the present with interest and curiosity. Clarifying the similar and different aspects of the concepts of love and affection, which are used very closely with each other, is to put them on an academic ground in a conceptual sense. Another aim of this study is to understand what love means, which is interpreted and understood in the traditional sense, and to understand the scientific and theoretical perspectives of disciplines that look at love as a phenomenon. In order to capture this point of view, it is trying to explain divine love, human love, the viewpoint of Islamic scholars on love and the theories related to the discipline of psychology with the physiological aspects of love.