Türkiye'de vergi yapılandırmasının ekonomik ve sosyal etkileri
Tax structuring in Turkey economic and social effects
- Tez No: 737267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ekonomik, sosyal, siyasi, mali, teknik ve psikolojik nedenlerden dolayı mükellefin başvurusu esas alınarak, gecikmeden kaynaklı biriken ceza ve diğer yaptırımlar ortadan kaldırılmak suretiyle belirli taksitler halinde ödenmesi vergi yapılandırması kanunu olarak tanımlanmaktadır. Kamusal hizmetlerin devamlılığını sağlamak adına gerekli finansmana kavuşmak için devlet yapılandırma kanunu çıkarmaktadır. Biriken vergi ve diğer borçlar mükellefler için bir yük oluşturmaktadır. Yapılandırma kanunlarının çıkarıldığı dönemlerde mükellefler biriken borçlarını ödeyerek borç yükünden kurtulmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarından günümüze dek yaşanan 1. ve 2. Dünya savaşları, 1960 ve 1980 yıllarında yaşanan askeri darbeleri, 1997 Güney Asya krizi, 1998 Rusya krizi, 2001 krizi, 2008 küresel finansal krizi 2020 yılında tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını ekonomiyi olumsuz etkilemiştir. Yeterli sermayenin olmaması, tasarruf açığı, kalkınma ve yatırımın finansmanı, seçimleri kazanabilme arzusu ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alma v.b nedenlerle vergi yapılandırma kanunlarına başvurulmuştur. 2008'den 2021 yıllarına kadar her 1,6 yılda bir vergi yapılandırma kanunu çıkarılmıştır. Bu durum ekonomik ve sosyal açıdan olumlu ve olumsuz sonuçlara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
It is defined as tax structuring law to pay in certain installments by eliminating the accumulated penalties and other sanctions due to delay based on the application of the taxpayer due to economic, social, political, financial, technical and psychologicals reasons. In order to obtain the necessary financined order to ensure the continuity of public services, the state enacts a restructuring law. Accumulated taxes and other debts create a burden for taxpayers. In the period when the restructuring laws are enacted, taxpayers get rid of their debts by paying their debts under appropriate conditions. The 1st and 2nd World Wars on the 1960 and 1980 coup, the 1997 South Asian Crisis, the 1998 Russian crisis, the 2001 crisis, the 2008 global financial crisis, the Covid-19 pandemic, which spread all over the world in 2020, adversely affected the economy. Tax structuring law has been applied for the lack of sufficient capital, the savings gap, the necessary development and investment financing, the desire to win the elections and to register the informal economy. Tax structuring law was applied every 1.6 years from 2008 to 2021. This situation has created positive and negative effects economically and socially. Although tax structuring had positive results in the short term, the negative effects in the long term caused deterioration in the economy.