Suriyeli sığınmacıların Türkiye'deki etkileri
Effects of Syrian refugees in Turkey
  1. Tez No: 737330
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM NERGİS ATAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlar tarih boyunca savaş ve savaş yüzünden yaşanan zorluklar nedeniyle kitleler halinde yaşadıkları yerlerden başka yerlere göç etmek zorunda kalmışlardır. Kitleler halinde yapılan bu göçler göçün yaşandığı yerlerde toplumsal yapıyı derinden etkilemiştir. Göç alan yerlerde toplumsal yapıda meydana gelen değişimler beraberinde birtakım sorunların yaşanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Savaşlar ve savaşların neden olduğu yıkıcı etkiler yüzünden göçlerin yaşandığı bölgelerden birisi de Orta Doğu'dur. Özellikle 2010 yılında Tunus'ta başlayan ve Orta Doğu ülkelerini etkisi altına alan Arap Baharı'nın Suriye'de yıkıcı etkileri olmuştur. Arap Baharı, 2011 yılında Suriye'yi etkisi altına almış ve Esad yönetimi giderek büyüyen bu ayaklanmaları şiddet kullanarak bastırmıştır. Suriye halkı ve Esad yönetimi arasında yaşanan bu olaylar giderek büyümüş ve bir iç savaşa dönüşmüştür. Suriye'de yaşanan bu iç savaş yüzünden can güvenliği tehdit altında olan milyonlarca Suriyeli komşu ülkelere göç etmiştir. Suriyelilerin en çok göç ettiği komşu ülkelerin başında Türkiye yer almaktadır. Türkiye, Suriye'de yaşanan iç savaş yüzünden zor durumda kalan Suriyelilere“açık kapı politikası”uygulamıştır. Bu politikanın uygulanması ile birlikte Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından günümüze kadar Suriye'den Türkiye'ye yönelik kitlesel göçlerde artış yaşanmıştır. Türkiye'nin zor durumda kalan Suriyelilere kapılarını açması ile birlikte sığınmacı nüfusu her geçen gün artmıştır. Bu durum Türkiye'yi günümüzde en çok Suriyeli ağırlayan ülke haline getirmiştir. Türkiye'de sayıları her geçen gün artan Suriyeliler pek çok alanı etkilemiştir. Türkiye'ye göç eden Suriyeli sığınmacılar ekonomiyi, toplumsal ve kültürel yapıyı olumsuz yönde etkilemiştir. Bununla birlikte Suriyeli sığınmacıların temel hizmetler ve güvenlik alanlarında da pek çok olumsuz etkileri vardır. Suriyeli sığınmacıların pek çok alanda yarattığı bu olumsuz etkiler yüzünden Türkiye'de bir“sığınmacı krizi”yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have had to migrate from places where they live in masses due to war and the difficulties experienced due to war. These mass migrations have deeply affected the social structure in the places where the migration took place. Changes in the social structure in the areas receiving immigration have made it inevitable to experience some problems. The Middle East is one of the regions where migrations are experienced due to wars and the devastating effects of wars. Especially the Arab Spring, which started in Tunisia in 2010 and affected the Middle East countries, had devastating effects in Syria. The Arab Spring took hold of Syria in 2011 and the Esad administration suppressed these growing uprisings using violence. These events between the Syrian people and the Esad government have grown and turned into a civil war. Millions of Syrians, whose life safety is under threat due to this civil war in Syria, have migrated to neighboring countries. Turkey is one of the neighboring countries to which Syrians migrate the most. Turkey has implemented an“open door policy”to Syrians who are in a difficult situation due to the civil war in Syria. With the implementation of this policy, there has been an increase in mass migration from Syria to Turkey since 2011, when the civil war started in Syria. With Turkey opening its doors to Syrians who are in a difficult situation, the refugee population has increased day by day. This situation made Turkey the country that hosts the most Syrians today. Increasing numbers of Syrians in Turkey have affected many areas. The Syrian refugees who migrated to Turkey have negatively affected the economy, social and cultural structure. However, Syrian refugees have many negative effects on basic services and security. Due to the negative effects of Syrian refugees in many areas, there is a“refugee crisis”in Turkey.