Hegel ve Rorty'de eylem felsefesi
Philosophy of action in Hegel and Rorty
  1. Tez No: 737332
  2. Yazar: BATUHAN FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın amacı Hegel'in ve Rorty'nin felsefelerinde eylem kavramının ele alınışını, analitik felsefe geleneğindeki eylem felsefesi tartışmaları çerçevesinde incelemektir. 20. yüzyılın başlarında ayrı bir tartışma alanı olarak ortaya çıkan eylem felsefesi, insanla ve insan davranışlarıyla ilgili tüm disiplinlerin temelinde yatan şu soruyla uğraşır: İnsan eylemleri ve sıradan olaylar arasında niteliksel bir ayrım var mıdır? Bu soruya verilebilecek olası yanıtlar, bize çeşitli birey, toplum ve dünya resimleri sunar. Bu yanıtlar iki karşıt yaklaşım etrafında toplanmıştır. Söz konusu yaklaşımlardan biri nedenselcilik, diğeri erekselciliktir. Nedenselcilik eylemin nedenler zincirindeki bir olaydan fazlası olmadığını savunurken erekselcilik, insanın yönelimsel bir varlık olmasını vurgulayarak onun eylemlerini sıradan nesnelerin hareketlerinden farklı bir konuma yerleştirir. Tezdeki iddiamız, Hegel'in erekselci, Rorty'nin nedenselci bir bakış açısına sahip olduğudur. Bu iddiayı gerekçelendirmek için Hegel'de akıl ve eylem ilişkisi, Rorty'de bilgi ve eylem ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the concept of action is treated in Hegel's and Rorty's philosophies within the framework of the debates on the philosophy of action in the analytic tradition. The philosophy of action, which emerged as a separate field of discussion at the beginning of the 20th century, deals with the question underlying all disciplines related to human behavior: Is there a qualitative distinction between human actions and ordinary events? Possible answers to this question provide us with different views of the concepts of individuality, society and the world. These responses are centered around two opposing approaches, one of which is causalism, and the other is non-causalism. Whereas causalism argues that action is nothing more than an event in the chain of causes, non-causalism emphasizes that man is an intentional being and places his/her actions in a different position from the movements of ordinary objects. Our claim in this thesis is that Hegel has a non-causalist point of view and Rorty a causalist point of view. In order to justify this claim, the relationship between reason and action in Hegel and the relationship between knowledge and action in Rorty are discussed.