The impact of technology on employment
Teknolojinin istihdam üzerindeki etkisi
- Tez No: 737387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, teknolojiler ile istihdam düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, teknolojinin istihdama olan etkisini iki kategoride değerlendiriyor: firma düzeyindeki etki ve sektörel etki, aynı zamanda, bu etki istihdam ve ücretler bağlamında incelenip, yüksek teknolojili imalat sanayilerindeki istihdam ve ücretlerdeki genel artışı ve diğer yandan düşük vasıflı ve rutin temelli mesleklerde çalışan işçi sayısında önemli bir azalması gözükmüştür. Analizin sonuçlarında, otomasyonun etkisinin her koşulda aynı olmadığını, ancak devlet gelişimine (gelişmiş veya gelişmekte olan), endüstrinin türüne (üretim veya hizmet), sektörün yapısına (yüksek teknoloji veya düşük teknoloji), işçilerin niteliğine (yüksek vasıflı veya düşük vasıflı), teknoloji türüne (emek yoğun veya sermaye yoğun), teknolojinin özelliği (ikame edici veya tamamlayıcı), yenilik yöntemine (süreç veya ürün), süre etkilerine (kısa vadeli veya uzun vadeli) ve küreselleşme gibi bazı ilgili önlemlere göre değiştiğini göstermiştir. Yukarıda belirtilen özelliklere dayanarak, VAR modeli üzerinden, ABD ve Türkiye'nin imalat ve hizmet sektörlerinde teknolojinin ve yüksek vasıflı işgücünün istihdam ve ücretler üzerindeki etkisini analiz ettik. Sonuç, imalat sektöründeki istihdam kategorisi hariç, Türkiye için, 4 sıralamadan on yıl boyunca uzun vadeli ve nedensel bir ilişkinin olmadığını, ancak, ABD için, imalat sektöründeki ücret kategorisi hariç, 4 sıralamadan 3'ünde açıklayıcı gücün nedensel ve uzun vadeli olduğunu gösterdi. Bu, gelişmiş ülkelerde teknolojinin istihdam ve ücretler üzerindeki etkisinin açıkça olumlu, gelişmekte olan ülkelerde ise belirsiz olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ABD tekstil endüstrisini istihdam ve ortalama ücretler açısından bir analiz yaptık. Sonuçlar, mutlak anlamda teknolojinin pozitiv etkisini düşük vasıflılardan çok yüksek vasıflı mesleklerde daha büyük olduğu elde edilmiştir ki, ve bu da mesleklerin kutuplaşmasını doğrular.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between employment level and technologies, where the study assesses the causal relationship in two categories: at the firm and sectoral basis, in the context of employment and wages, where was seen overall increases in employment and wages in high-tech manufacturing industries and a significant reduction in the number of low-skilled workers and in the routine-based occupations. The results showed that the effect of automation is not the same in all conditions, but it varies depending on the state development (developed or developing), the type of industry (manufacturing or service), the structure of the sector (high-tech or low-tech), the qualification of the workers (high-skilled or low-skilled), type of technology (labor intensive or capital intensive), the feature of technology (substitutional or complementary), the method of innovation (process or product), the duration implications (short term or long term) and some related measures such as globalization. Based on the aforementioned characteristics, we analyzed the impact of technology and a highly skilled workforce on employment and wages, in the manufacturing and service sectors of US and Turkey using the VAR model. The result showed that for Turkey, except for the category of employment in the manufacturing sector, out of 4 rankings, there was no long-term and causal relationship throughout the decade, however, for the USA, except for the category of wages in the manufacturing sector, out of 4 rankings, the explanatory power in 3 of them was a strong long-term and causal relationship, indicating that the impact of technology on employment and wages in developed countries is clearly positive compared to developing countries where it is ambiguous. Moreover, we analyzed the US textile industry in terms of employment and average wages. The results demonstrated that the positive impact of technology in absolute terms in a high-skilled occupation is higher than in a low-skilled one, which confirms the polarization of professions.