Biyolojik ajan kullanan perianal fistülizan crohn hastalarında fistül tedavi yanıtını etkileyen parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters affecting fistula treatment response in perianal fistulizing crohn's patients using biological agents
- Tez No: 737391
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ATUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Perianal hastalık varlığı Crohn hastaları için kötü prognoz faktörüdür. Bu grubun tanısında manyetik rezonans ile görüntüleme (MRG) altın standarttır. Hastaların takibinde klinik ve radyolojik remisyon ise ana hedeflerdir. Çalışmamızda hastalarımızı başlangıç biyokimyasal özellikleri, başlangıç ve takipteki klinik ve radyolojik değerlendirmeleri ile literatür ışığında inceledik. Bu hasta grubunun demografik verilerini sunarak kötü klinik ve radyolojik sonlanımlara neden olan faktörleri belirlemeye çalıştık. Ek olarak zor ulaşılan bir tetkik olan perianal MRG skorunu klinik veriler ile tahmin etmeyi hedefledik. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde takipli Perianal Fistülizan Crohn Hastalığı (PFCH) tanılı hastalar tespit edildi. Tanı sırasındaki MRG'si ile Anti-TNF tedavi alırken 4-98 ay içerisinde ikinci MRG'sine ulaşılabilen hastalar (n=47) çalışmaya dahil edildi. Hastaların ilk ve ikinci MRG'lerinde MAGNIFI-CD Skoru ve Van Assche İndeksi hesaplandı. Literatürdeki prognostik belirteçler ışığında; demografik verileri, sigara içme durumu, Montreal Sınıflaması, ekstraintestinal bulgu varlığı, Parks Fistül Sınıflaması, seton öyküsü, proktit/rektit öyküsü, stenoz öyküsü, cerrahi öyküsü, apse öyküsü, Harvey-Bradshaw İndeksi (HBI) ve Perianal Hastalık Aktivite İndeksi (PDAI) klinik skorlamaları, tanı anındaki biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. İntraabdominal cerrahi gereksinimi, klinik fistül yanıtı, anti-TNF tedaviye sekonder yanıtsızlık, tedavi sonrası PDAI≤4 ve HBI6 olan hasta grubunda daha yüksek oranda seton öyküsü saptandı (p= 0,004).
Özet (Çeviri)
Aim: Perianal disease structure is a poor prognostic factor for Crohn's patients. Magnetic resonance imaging (MRI) is the gold standart in the diagnosis of this group. Clinical and radiological remission are the main targets of patient follow-up. Therefore, patient's initial laboratory and clinical results, follow-up clinical results, radiological results are collected. We presented the demographical data of these patients and tried to identify the factors which cause clinical and radiological poor outcomes. In addition, we targeted to predict perianal MRI score in follow-up, because MRI is one of the difficult-to-reach examination method. Method: Patients with a diagnosis Perianal Fistulising Crohn's Disease (PFCD) who were followed up in Marmara University Faculty of Medicine Gastroenterology Departmant's outpatient clinic were identified. Patients (n=47) who had MRI before and after PFCD diagnosis (within 4-98 months) and was receiving Anti-TNF treatment were included to study. MAGNIFI-CD Score and Van Assche Index were calculated for first and second MRI. The known prognostic factors and possible prognostic factors were identified. Demographic data, smoking status, Montreal Classification, presence of extraintestinal findings, Parks Fistula Classification, seton history, proctitis/rectitis history, stenosis history, history of surgery, history of abscess, Harvey-Bradshaw Index (HBI) and Perianal Disease Activity Index (PDAI) clinical scores and laboratory results were collected. Endpoints were the need for intraabdominal surgery, clinical fistula response, secondary non-responsiveness to anti-TNF therapy, PDAI≤4 ve HBI6 at the time of the second MRI (p= 0.004).