Ulugbek Esdevlet'in şiirlerinde milli kimlik
National identity in Ulugbek Esdevlet's poems
  1. Tez No: 737394
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ulugbek Esdevlet, Çağdaş Kazak Edebiyatı'nın önemli şair ve yazarlarından birisidir. Eserleri farklı dillere aktarılmış, özellikle şiirleriyle edebiyat dünyasında varlığını göstermiştir. Şair 1991 sonrası bağımsızlık döneminin yetiştirdiği aydınlar arasındadır. Onun edebi yönü, toplumun içinden geçtiği dalgalı olaylarla şekillenmiştir. Dalgaların içinden geçerek akacağı deryayı keşfetmiştir. İçinde bulunduğu toplum onun eserlerinin iskeletini oluşturmuştur. O, eserlerinde yaşadığı coğrafyaya ve mensubu olduğu milletine bir ayna tutmuştur. Şair birçok konuda eser kaleme almıştır. Lakin içinde bulunduğu“yeniden dirilen bağımsızlık dönemi”onun eserlerinde ayrı bir yer tutmuş ve dikkat çekmiştir. Söz konusu tez çalışması da bu dikkat çekici eserlere ışık tutmaya çalışmıştır. Tez için seçilen şiirler Kazak Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılıp, çözümlenmiştir. Şair Ulugbek'in şiirlerinin kelime dünyasına girilmiştir. Kelimeleriyle hangi duyguları uyandıracağı, hangi şuuru harekete geçireceği, hangi konularda milletine sesleneceği ve hangi mazi değerleri ati değerlere aktaracağı“milli kimlik”çerçevesinde ele alınan başlıklarla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulugbek Esdevlet is one of the important poets and writers of Contemporary Kazakh Literature. His works have been translated into different languages, and she has shown her presence in the world of literature, especially with her poems. The poet is among the intellectuals raised in the post-1991 independence period. His literary side has been shaped by the volatile events that society has gone through. His through the waves has discovered the sea to flow. The society he lived in has formed the skeleton of his works. In his works, he has held a mirror to the geography he lived in and the nation he was a member of. The poet has written works on many subjects. However, the“resurrected independence period”he was in has had a special place in his works and attracted attention. The thesis in question has worked to shed light on these remarkable works. Selected poems for the thesis were transferred from Kazakh Turkish to Turkey Turkish and analyzed. The word world of poet Ulugbek's poems has been entered. What emotions he would arouse with his words, which consciousness he would activate, on which subjects he would called to his nation, and which past values he would transfer to new values has been examined under the headings of“national identity”.