Teverruk'un günümüz finansal piyasalardaki uygulaması ve dijital bir Teverruk platformu önerisi
Execution of Tawarruq in today's financial markets and proposal for a digital Tawarruq platform
- Tez No: 737393
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde Teverruk İslami Finans Sektörünün çeşitli alanlarında kullanılmakta ancak organize olması sebebiyle fıkhi olarak çeşitli sorunlar barındırmaktadır. Bununla birlikte Teverruk işlemleri için gerekli hizmet genellikle İngiltere ve Malezya merkezli Borsa veya Emtia aracı şirketlerinden ithal edilmektedir. Fıkhi bakımdan sorun teşkil etmeyecek şekilde Klasik Teverruk ürünü ise günümüz finansal ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte geliştirilmeye muhtaçtır. Tezimizde, uluslararası ve yerel fıkhi standartlara uygun, blok zincir ve akıllı sözleşmelere dayalı, dijital emtia ile sürecin tasarlandığı, tarafların tek bir sözleşme ile entegre olabildiği, teknolojik, şeffaf, denetlenebilir, verimliliği ve sürdürülebilirliği önceliklendiren Dijital bir Teverruk platformu sunulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda piyasada yaygın mevcut uygulamalar incelenmiş, bunlara kıyasla İslami finans ilkeleri ile uyumlu olduğu düşünülen likidite yönetimi ve gerçek piyasa sisteminde işleyebilecek nakit finansman amaçlı iki ayrı teverruk modeli için örnek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tawarruq has been used in various fields of the Islamic Finance Sector, but the existing structures contain many problems in terms of sharia because they are organized and collusive. Besides, the need for Tawarruq transactions is generally imported from British and Malaysian origin stock exchange or commodity brokerage companies. In addition, today, the structures that provide Classic Tawarruq service for cash financing needs are very limited and need to be improved in terms of sharia and efficiency. In our thesis, the aim is to create a Digital Tawarruq platform that complies with international and local sharia standards, which is based on blockchain and smart contracts, the process is designed with digital commodities, where the parties can be integrated with a single contract, technologically efficient, transparent, auditable and also prioritizing competency and sustainability. In this context, broadly used such applications analysed and two different digital tawarruq model proposed which copmlied with Islamic finance principles. One model is for liquidity management need of Banks and the other model is cash finance needs for individuals and companies. Second structure operates in the real market system.