Bayan ceketinde kumaş yapılarının model ve kalıp tasarımına etkileri
The Impact of fabrics structures to model pattern design on women jackets
  1. Tez No: 73740
  2. Yazar: GÜLŞEN SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Hazır giyim sanayi rekabet ortamının en yoğun yaşandığı üretim sektörlerinden biridir. Günümüzde teknolojinin ve modanın sürekli değişimi, farklı yapılardaki ürünlerin piyasaya sunulmasıyla, tüketici daha bilinçli davranmakta ve giyim seçiminde bazı kriterleri tercih sebebi olarak kullanmaktadır. Tüketicinin herhangi bir giysi türünde kıyas olarak gördüğü faktör doğru model, doğru kumaş ve doğru kalıp kontrüksiyonunun bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Bunlar ise, ancak bir tasarımcının bu kriterleri gözlemleyerek tüketiciye sunmasıyla gerçekleşecektir. Günümüzde oldukça farklı yapılarda kumaşlar hazır giyim piyasasına sunulmuş ve bu kumaşların üretimi için kalıp ve model tasarım bilgisi önem kazanmıştır. Bu araştırmada hazır giyim tasarımcılarının tecrübelerine deneyerek katkıda bulunmak amacıyla bir giysi türü ve modeli belirlenmiş ve bu giysiye uygun 10 ayrı yapıda kumaş, imalat ve ithalatçı firmaların 97-98 kış sezonu koleksiyonlarından bayan ceketi üretilmek üzere seçilmiştir. Farklı yapı, ağırlık, yumuşaklık ve dökümlülükleri bulunan bu kumaşlar aynı kalıp ile aynı üretim ortamında giysiye dönüştürülmüştür. Üretilen bu giysiler aynı beden ölçüsüne sahip farklı bireylere giydirilerek, kumaşların ve kalıpların uyumu test edilmiş sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır. Hazır giyim üretimi içinde farklı kumaş özelliklerinin kalıp işlemleri üzerinde farklı etkiler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ready made clothes industry is one of the production sectors in which competition prevails intensively. Continuous change in technology and fashion, presentation to the market of products in different structures caused consumers to act much more conscious at present, and consumers have been using some criteria as the reason of preference in selection of clothes. The factor which was seen by the consumer as comparison in any type of clothes has been created by gathering the right model, the right cloth and the right design constriction. These, however, can be realised by observation of a designer the said criteria and presentation them to consumers. At present rather different kinds of clothes have been supplied to the Ready-Made Clothe Market and knowledge of mould and model design for production of these clothes has gained importance. In this research a kind and model of clothes have been determined for the purpose of contribution by trying experiences of the Ready-Made clothe designers, and cloth in 10 different structure suitable for this cloth have been selected from the manufacturer's and importer company's collections for 97-98 winter season in order to produce ladies' jacket. These cloths which are in different structure, weight, softness and well-fitting have been converted into garments through the same mould and in the same production medium. Garments which have been manufactured as above have been put on different individuals with the same size and thus compatibility of cloths and moulds have been tested, and their results and proposals have been discussed. It has been concluded that different cloth features in the ready-made clothes production have shown different effects on the mould operations.