Su kirliliği kontrolü yönetimi
The Management of water pollution control
  1. Tez No: 73745
  2. Yazar: İSHAK YAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SAHİR ÇÖRTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Nüfus artışı ve sanayileşmeyle birlikte artan oranlarda ortaya çıkan evsel atıklar, endüstri atıkları, tarımsal atıklar, akarsulara, göllere, denizlere ve yeraltı sularına deşarj edilmekte, gerekli önlemler alınmaması nedeniyle ciddi boyutlara ulaşan su kirliliklerine neden olmaktadır. Sulara doğal arıtma kapasitelerinin üzerinde kirletici yük gelmesi durumunda kendi kendini temizleme özelliğini kaybetmekte, bugün ve gelecek nesillerin ihtiyacı olan bu kaynaklar ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bunun için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Su kirliliği kontrolü yönetimi, bilimsel, teknolojik, ekonomik, yasal ve kurumsal çerçevede ele alınması gereken çok boyutlu bir özellik taşımasından dolayı, uygun bir su politikasını, planlamasını ve yönetimini gerektirmektedir. Kıtaiçi su kaynaklarının ve denizlerin kirlilikten korunması için atıksu deşarj eden kişi ve kuruluşlara ekonomik sorumluluklar düşmektedir. Su kirliliğine yolaçabilecek kişiler gerekli arıtım teknolojilerini kurmalı, arıtım teknolojisi kuracak kişilere ekonomik imkanlar tanınmalıdır. Atıksu teknolojileri kurulmalı ve buralara deşarj yapanlara da mali yükler getirilmelidir. Su kirliliği kontrolüyle ilgili yasal mevzuat çıkarılmıştır. Ancak mevzuattaki eksiklikler tamamlanmalı, ihtilaflar çözülmelidir.II Su kaynaklarının korunmasını ve yönetimini yerine getirecek olan kurumsal yapı mevcuttur. Kurumsal yapı etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmeli, koordinasyon sağlanmalı ve işbirliği yapmalıdır. Su kaynaklarının kirlilikten korunması için kontrol yöntemleri ve araçları uygulanmaktadır. Su kaynaklarının en iyi şekilde yönetilmesi için planlama yapılmaktadır. Su kaynağını bir bütün olarak ele alınıp yönetilmesi olan havza yönetimi modelinin hayata geçirilmesi su kaynaklarının korunmasında önemli bir yenileşme olacaktır. Su kaynaklarına yapılacak deşarjlarda uyulması gereken standartlar belirlenmiştir. Bunlar etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Koruma alanlarının korunması ve bütün su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesi için denetim sistemi kurulmuş ve yaptırımlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The domestic waste, industrial waste, agricultural waste, which, at rising rates, raise due to the overpopulation and industrialisation, are being discharged to the lakes, seas and groundwater; moreover, they are causing water pollution reaching serious levels owing to the lack of the necessary precautions. When, charged by a pollution rate which is beyond its natural refining capacity, water loses its self-cleaning feature. As a result, these sources which meet the needs of today's and future generations face a serious danger. In this connection necessary precautions must be taken. Since, it has a multidimensional property which must be handled in scientific, technologic, economic, legal and institutional limits the management of water pollution control requires a suitable water policy, planning and management. For the purpose of protection of continental water sources and of the seas from the pollution, persons and institutions discharging waste water have same. economic responsibilities. People causing water pollution, must set up and use the necessary refining technology; also, economic contributions must be offered to these persons setting up the refining technology. Waste water technologies have to be established and the people discharging there, must, in return,IV be charged with some fiscal burden. The legislation about water pollution control has been enacted. However, the insufficiencies in the legislation must be completed and the disagreements must be solved. An institutional structure which will assure the protection and the management of the water sources exists. This institutional structure has to continue its studies efficiently, the coordination must be provided, and cooperation must be achieved. Control means and methods are applied in order to protect water sources from pollution. Planning is made, for the best management of the water sources. The management of a water source considered as a whole, in other words, river-basin management will be an important renewal for the protection of water sources. Some standards are determined for the process of discharges to the water sources. These must be applied in the most efficient manner. For the protection of the protected areas and for the prevention of the pollution of all water sources, a control system is founded and the sanctions are developed.