Kierkegaard, varoluş ve iman
Kierkegaard, existence and faith
  1. Tez No: 737496
  2. Yazar: EGEMEN DOĞU YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Kierkegaard'ın varoluş ve iman konusundaki görüşlerini konu edinmektedir. Çalışma boyunca varoluş ve iman arasındaki ilişki ele alınacak, imanın insan varoluşu üzerindeki nihai etkisi sorgulanacaktır. Bu amaçla çalışma boyunca öznellik, içsellik, hakikat ve benlik gibi kavramlara özellikle vurgu yapılacaktır. Çalışma, giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kierkegaard'ın Hegel düşüncesi ile olan ilişkisi sırasıyla felsefi ve teolojik bağlamda eleştirel bir şekilde incelenecektir. Giriş bölümünün amacı, Kierkegaard'ın düşüncelerindeki eleştirel yanı tarihsel bir bağlamda ortaya koyabilmektir. Çalışmanın birinci bölümünde Kierkegaard'ın aşamalar teorisi üzerinden varoluş diyalektiği ele alınacaktır. Bu bağlamda estetik ve etik varoluş tarzları kıyaslanarak aralarındaki temel farklar gösterilecektir. Birinci ana bölümün amacı, estetik varoluş tarzının iman konusundaki yetersizliğini göstermek ve etik varoluşu tarzınınkini ise sorguya açmaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde dini varoluş tarzının imkanı sorgulanacak ve onun etik varoluş tarzından üstünlüğü tartışılacaktır. İkinci bölümün amacı, dini varoluş tarzının iman ile olan ilişkisi ve imanın insan varoluşu üzerindeki nihai etkisini göstermek olacaktır. Çalışmanın sonuç bölümünde varoluş ve iman arasındaki ilişki hakkında Kierkegaard'ın gözünden genel bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this MA thesis is Kierkegaard's views on human existence and faith. It investigates the ultimate influence of faith on human existence by concentrating on the relation between existence and faith. In this particular connection, the role of the concepts such as subjectivity, inwardness, truth and self in his philosophy are particularly highlighted. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, Kierkegaard's relationship with Hegel's philosophy is critically examined from philosophical and theological perspectives. The introduction aims to present the critical aspect of Kierkegaard's thought in a historical context. The first chapter examines Kierkegaards' dialectic of existence through his theory of stages, where aesthetic and ethical modes of existence are compared and the main differences between them are clarified. This chapter thus aims to show the inadequacy of the aesthetic mode of existence on the subject of faith and to question, in this regard, the ethical mode of existence. In the second chapter, the possibility of the religious mode of existence is scrutinized and its superiority over the ethical mode of existence is discussed. The basic target of this chapter is the second part will be to disclose the relation of religious mode of existence to faith and the ultimate influence of faith on human existence.In the conclusion, a general evaluation is made about the relationship between existence and faith from Kierkegaard's viewpoint.