Türkiye'de enerji ve sanayileşme ilişkileri
Relations between energy and industrialisation in Turkey
  1. Tez No: 73750
  2. Yazar: SITKI SELİM DOLANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ill ÖZET Enerji doğada saf halde bulunan kaynakların dönüştürülmesi yoluyla elde edilir. Isıtma, aydınlatma, hareket ettirme, çalıştırma gibi işlevleri olduğu için de modem yaşamın sağlanmasında ve ekonomik gelişmenin gerçekleştirilmesinde büyük önem arzeder. Gerçektende ekonomik gelişme ile enerji arasında büyük bir ilişki vardır. Zira enerji olmaksızın ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilmesi zorlaşmaktadır. Ekonomik gelişme gerçekleştikçe daha çok enerjiye ihtiyaç duyulmakta, ekonomi gelişip, büyüdükçe enerji kullanımı artmaktadır. Bununla birlikte genel olarak ağır sanayi birim üretim başına daha fazla enerji kullanıcı iken, hafif sanayi daha az enerji kullanıcıdır. Bu yüzden gelişmekte olan ülkelerde ağır sanayi yatırımlarının ağırlıklı olarak yapıldığı dönemlerde genel enerji yoğunluğu da artabilmektedir. İlk petrol krizi patlak verip enerji fiyatları normalin üstünde yükseldiğinde, gelişmekte olan ülkeler enerji yoğunluğunu azaltamadıkları için ya istikrar tedbirleriyle ekonomik büyümelerini kesintiye uğratmışlar, ya da enerji fiyatlarındaki artışı kullanıcılarına yansıtmak suretiyle uzun vadede ekonomik büyümelerini riske atmamışlar, ayrıca ileriki yıllarda da tasarrufu ön plana çıkarmışlardır. Türkiye'de ise ilk petrol krizine kadar süren sürekli daha fazla enerji kullanmaya yönelik ekonomik yapı kriz sonrası döneme de taşınırken, ekonomide enerjiye yönelik olarak uygulamaya konulan fiyat sübvansiyonları yoluyla kısa vadede fiyat artışı etkileri kullanıcılara yansıtılmamakta ve kısa vadede ekonomik büyümenin sürmesi sağlanmaktadır. Bu uygulamanın sonuçları 1977 yılından itibaren görülmeye başlanmış ve 1980'lerden itibarende şiddetini gittikçe artıran bir kriz ortamına girilmiştir. Böylece enerji ve ekonomi politikalarının birbiriyle uyum içinde uygulanması gereği Türkiye örneğinde de kanıtlanmıştır. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için, 1980'lerde içine düşülen kriz ortamı enerji yatırımlarına hız verilmek suretiyle 1990'a kadar aşılabilmiş, 1990'larla birlikte yeniden sürüklenilen yatırımsızlık sürecinde tekrar enerji yetersizliği problemi ortaya çıkmış ve yüksek miktarda yatırım ihtiyacı oluşmuştur. Yatırımların yapılmasında özel sektörden finansman desteği beklenmekle birlikte, bunu sağlayacak mevzuat düzenlemesi henüz gerçekleştirilememiştir. Böylece 1977'ierden bu yana ikinci kez aynı problem Türkiye'nin kapısını çalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy is obtained by transforming natural sources. Energy is very important for the economical development to supply heating, lighting and generating functions in modem life. There is a relationship between economical development and energy, because it is more difficult to continue economic facilities without using energy. The need to energy increased by economical development, and energy usage is increased by economic development. Beside of this, the heavy industries tend to use more energy according to light industries in the development periods. Because of this reason, if the investments through the heavy industry is higher than light industry in a year during the development period, the energy intensity could be higher. When the developing countries faced with the first oil shock, they applied economical stabilisation policies to allow for a policy of surpassing of high energy prices to the consumer, additionally they applied energy saving policies in the following years. The developed countries could also applied economical stabilisation policies with the decreasing energy intensity. The economical structure of Turkey as to use more energy for the economical development have been continued after first oil shock. The government had subsidy some of the prices for elimination of high oil price effect on economic growth and on user prices. Short term foreign debts was used for the financing of policy measures. The effects of this policy on the economy have been viewed by the 1977. This effects turn to a deep economic crisis by the 1980. Turkish sample shows that there is strong relationships between energy and the economical development. The crisis conditions which the country enter during 1980's would be passed by more investments. Low energy supply problem have been arised again by 1990. The investments which was began to decreased by 1990 must be increased by now. The financial support of the Private Sector have been expecting for the future, but the legal framework through the private investors are still being needed adjustments. Therefore the same problem like one came out after 1977, was occurred in Turkey after 1990,.