Arşiv stajı yapan öğrencilerin iş süreçlerinin mentorluk kapsamında analizi
Analysis of the business processes of the students doing archive internship in the scope of mentoring
  1. Tez No: 737505
  2. Yazar: SERHAT URAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Archive, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde bilgi ve belge yönetimi bölümlerindeki arşiv stajı, mentorluk metodolojisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda staj yapılan kurumların staj süresince öğrencilere sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar ele alınarak, stajların mentorluk kapsamında yapılıp yapılmadığı değerlendirilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin staj süreçleri ile ilgili görüşleri alınmıştır. Çalışmanın temel hipotezi,“Türkiye'deki bilgi ve belge yönetimi bölümlerinde yürütülen arşiv stajları, mentorluk metodolojisi kapsamında yapılmamaktadır”şeklindedir. Tezde literatür taraması yönteminden yararlanılmış, veri toplama aracı olarak da anket metodu kullanılmıştır. Saha çalışmasındaki örneklem grubu, 2015-2019 yılları arasında arşiv stajlarını yapmış olan 361 kişiden oluşmuştur. Araştırmada, staj yapılan kuruma göre mentorluğun yetiştirme, ayrılma ve yeniden tanımlama aşamalarında staj yapılan kurum türüne göre anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, staj memnuniyetinde staj yapılan kuruma göre anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Stajlarda mentorluk metodolojisinin uygulandığına dair birtakım bulgulara rastlamakla birlikte öğrencilerin bazı aşamalarda sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Bu bağlamda arşiv stajlarında yürütülen programların mentorluk metodolojisi kapsamında bazı yönleriyle sağlandığı, fakat tüm yönleriyle gerçekleştirilemediği anlaşılmıştır. Sonuç olarak arşiv stajlarının mentorluk metodolojisi çerçevesinde yapılmasının stajda yaşanabilecek sorunları çözme ve staj programlarındaki verimi artırma açısından uygulanabilir bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the archive internship of information and records management departments were examined within the framework of the mentoring methodology. In this context, the attitudes and behaviors of the internship institution towards the students during the internship were examined and with them, the question of whether the internships were carried out within the scope of mentoring. At the same time, took into account the opinions of the students about the internship process. The main hypothesis of the study is“in archive internships carried out in information and records management departments in Turkey, internship programs given to students are not carried out within the scope of mentoring methodology”. In this thesis the literature review method was used, and the survey method was used as a data collection tool. The sample group in the field study consisted of 361 people who did their archival internships between 2015-2019. This research examins whether there is a difference between the cultivation, seperation and redefinition stages of mentoring and internship satisfaction according to the internship institution. It is observed that there is a significant difference according to the type of internship institution in the cultivation, seperation and redefinition stages. In addition to this, it is determined that there is no difference in internship satisfaction according to the internship institution. Although there were some findings that mentoring was applied in internships, it was is seen that the students had problems at some stages. In this context, it is understood that the programs carried out in archive internships are provided in some aspects within the scope of mentoring methodology, but not in all aspects. As a result, this research concludes that performing archive internships within the framework of mentoring methodology is a valid and applicable method for solving problems that arrise during the internship, and for increasing its overall efficiency.