XX. yüzyıl İspanyol edebiyatının gelenekçi yazarları Blanca de los Rios, Concha Espina ve Mercedes Formica'nın romanlarında eril tahakküm ve simgesel şiddet
Masculine domination and symbolic violence in the novels of Blanca de los Rios, Concha Espina and Mercedes Formica, traditionalist writers from 20th century Spanish literature
  1. Tez No: 737524
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL ŞEBNEM ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, İspanya tarihinin en hassas ve karmaşık dönemlerinden olan İç Savaş ve Franco rejimini ülke içinde deneyimlemiş üç İspanyol kadın yazar Blanca de los Ríos, Concha Espina ve Mercedes Formica'nın romanları, Fransız sosyolog Pierre Bourdieu'nün eril tahakküm ve simgesel şiddet kavramları temelinde ele alınmıştır. Gelenekçi anlayıştaki bu üç yazar, toplum üzerinde insan haklarını gözardı eden baskıcı uygulamalarıyla sosyal, siyasi ve hukuki olarak bilhassa kadınlara kendi biçimlendirdiği toplumsal cinsiyet rolünü giydirmeyi amaçlamış olan totaliter ve muhafazakâr Franco rejimine müzahir tutumdadır. Bununla birlikte, ekonomik, toplumsal ve kültürel sermayeleriyle sosyal yapıya sağlam biçimde eklemlenmiş, böylece eyleyici altyapısı kendilerine sunulmuş aydınlardır. Tezde, gelenekçi yazarlar olarak muhafazakâr bir idare ve toplum yapısını olumlamalarının yanı sıra geleneksel toplum ekseninin dışına kayan aile yapıları ve kişisel yaşam deneyimlerinin, siyasi görüşlerinin etkisi altındaki yazınsal evrenlerindeki izdüşümü irdelenmiştir. İçinde yaşadıkları dönemin gerçeklerine yakınlıkları; toplumun geri kalanının yaşayışında yer alan devlet tahakkümü ve eril tahakküme yapıtlarında ne şekilde yer verdikleri; dönemin baskın siyasi otoritesinin, eril tahakküm altında kabul edilegelmiş toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ataerkil söylemin ve simgesel şiddetin yeniden üretimine yapıtları vasıtasıyla katkı sağlayıp sağlamadıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the novels of three Spanish women writers Blanca de los Ríos, Concha Espina and Mercedes Formica, who experienced the Civil War and the Franco regime, one of the most sensitive and complex periods in the Spanish history, are discussed based on French sociologist Pierre Bourdieu's concepts of masculine domination and symbolic violence. With their traditionalist mentality, these three writers had a supportive attitude towards the totalitarian and conservative Franco regime, which had oppressive practices ignoring the human rights, and aimed to impose its social, political and legal gender roles onto women. In addition, aforementioned writers are intellectuals that are firmly articulated to the social structure with their economic, social and cultural capitals, thereby they had the foundation to be agents. Besides their affirmation for the conservative administration and social structure, this thesis examines the projection of these writers' family structures and personal experiences that do not align with the traditional social axis, in their literary universes under the influence of their political views. The aspects that are discussed are; Ríos, Espina and Formica's relationship with the realities of the period they lived in; how they approached the state domination and masculine domination experienced by the rest of the society in their novels, and whether they contributed to the reproduction of patriarchal discourse and symbolic violence that reinforced the gender roles acknowledged under the political authority and the masculine domination of the period through their works.