Latin Amerika kültüründe 'los Turcos' kavramının çağdaş Latin Amerika romanına yansıması
The reflection of the concept of 'los Turcos' in Latin American culture to contemporary Latin American novel
- Tez No: 781983
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tez çalışmasında, Latin Amerika kültüründe los turcos olgusunun Çağdaş Latin Amerika Romanına nasıl yansıdığı incelenmiştir. XIX. yüzyıl ortalarından başlayarak XX. yüzyıl başlarına kadar olan süreçte Osmanlı İmparatorluğu'ndan yüzbinlerce kişi Latin Amerika'nın farklı ülkelerine göç etmiştir. Çoğunluğu Suriye, Filistin ve Lübnan kökenli Hristiyan ya da Müslüman Araplardan, Rumlar ve Ermenilerden oluşan, içlerinde daha az sayıda Türk bulunan bu göçmenler Osmanlı pasaportu ile gittikleri Latin Amerika ülkelerinde los turcos yani 'Türkler' olarak anılmışlardır. Bir kısmı bir süre sonra geri dönse de bu göçmenlerin büyük bir çoğunluğu yerleştikleri ülkelerde yaşamaya devam etmiştir. Bahse konu göçmenler ilk göç ettikleri zamanlarda türlü sıkıntılar ve zorlu bir yaşam sürmüşler, hatta bazı ülkelerde yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla karşılaşmışlardır. Hayallerinin ülkelerinde yeni bir hayat kurma niyetinde olan bu göçmenler her ne kadar kendilerini Latin Amerikalı gibi hissetseler ve topluma uyum sağlasalar da genellikle 'Türkler' olarak anılmaya devam etmişlerdir. Bu göçmenler zaman içinde toplumun yadsınamayacak bir parçası konumuna gelmiş, ve bulundukları ülkelerde başarıları ve yükselişleri ile de dikkat çekmişlerdir. Elbetteki bu göçmenler toplumsal yaşamda olduğu kadar Latin Amerika edebiyatında da var olmuşlar ve birçok romanda ana kahraman ya da ikincil karakterler olarak sıklıkla yer almışlardır. Bu tez ile Latin Amerika'nın Ana Limanlar Bölgesi'nde Brezilya ve Arjantin, And Bölgesi'nde Şili ve Peru, Karayipler'de Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti, Orta Kuzey Amerika'da ise Meksika ve Guatemala ülkeleri çağdaş romanlarındaki Osmanlı göçmeni karakterler yapısalcı çözümler yöntemiyle incelenmiş ve ön plana çıkan unsurlar tarihi araştırmaların bulgularıyla karşılaştırılmıştır. İnceleme sonucunda Osmanlı göçmenlerinin romanlara yansımasının büyük ölçüde gerçekçi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been examined how the phenomenon of los turcos in Latin American culture is reflected in the Contemporary Latin American Novel. Starting from the middle of the XIX. century until the beginning of the XX. century, hundreds of thousands of people from the Ottoman Empire immigrated to different countries of Latin America. These immigrants, mostly consisting of Christian or Muslim Arabs of Syrian, Palestinian and Lebanese origin, Greeks and Armenians, with fewer Turks among them, were referred to as los turcos, that is, 'Turks' in Latin American countries where they went with Ottoman passports. Although some of them returned after a while, the majority of these immigrants continued to live in the countries they settled. The immigrants in question experienced various difficulties and a difficult life when they first migrated, and they even faced xenophobia and discrimination in some countries. These immigrants, who intend to establish a new life in the country of their dreams, have generally continued to be referred to as 'Turks', although they felt like Latin Americans and adapted to the society. These immigrants have become an undeniable part of the society over time, and have attracted attention with their success and rise in the countries they live in. Of course, these immigrants existed in Latin American literature as well as in social life, and they often took place as main protagonists or secondary characters in many novels. With this thesis, Ottoman immigrant characters in contemporary novels from Brazil and Argentina in the Main Ports Region of Latin America, Chile and Peru in the Andean Region, Colombia and the Dominican Republic in the Caribbean, and Mexico and Guatemala in Central North America were examined with the structuralist solutions method and the prominent elements compared with the findings of historical studies. As a result of the examination, it was concluded that the reflection of Ottoman immigrants in the novels is largely realistic.