The Statute of Limitations in Terms of The UNIDROIT Principles and Turkish Law
UNIDROIT İlkeleri ve Türk Hukuku Bakımından Zamanaşımı
- Tez No: 986262
- Danışmanlar: DR. NICHOLAS MOUTTOTOS, PROF. DR. GRALF-PETER CALLIESS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıtat Bremen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel düzeydeki ticari hayatta, farklı ülkelerden tacirler arasında ticari işlemler gerçekleştirilmiş ve bu ilişkilerden zaman zaman uyuşmazlıklar doğmuştur. Bu gibi durumlarda, tarafların uyuşmazlıkların çözümünde hangi hukukun uygulanacağı konusunda yönlendirmeye ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Bu belirsizliklerin önlenmesi amacıyla, UNIDROIT (Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü) tarafından 1994 yılında sözleşmelere ilişkin yeknesak ilkeler yayımlanmıştır. Zamanaşımı da bu ilkeler arasında yer almış olup, Türk hukukundaki düzenlemelerle karşılaştırıldığında bazı benzerlikler ve belirli farklılıklar içerdiği tespit edilmiştir. Bu farklılıklardan en önemlisi, zamanaşımı bakımından taraf iradesine tanınan serbesti ile genel zamanaşımı sürelerine ilişkin düzenlemeler olmuş ve bu husus, çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu yüksek lisans tezinde, Türk hukukunda zamanaşımı kurumu bir hukuki müessese olarak öncelikle incelenmiştir. Ardından, UNIDROIT İlkeleri ile zamanaşımı sürelerine ilişkin hükümler analiz edilmiştir. Son aşamada ise, her iki düzenleme arasındaki farklılıklar ortaya konulmuş ve uygulanacak hukukun belirlenmesi meselesi değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın temel araştırma sorusu, UNIDROIT İlkeleri ile Türk hukuku arasında zamanaşımına ilişkin kurallar bakımından farklılıklar bulunup bulunmadığıdır. Ayrıca, özellikle benzerlik olmayan hususlar bakımından hangi hukukun uygulanması gerektiğine ilişkin alt sorular da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In global trade, merchants from different countries engaged in commercial transactions, and disputes occasionally arose from these relationships. In such cases, the parties required guidance on the law applicable to the resolution of these disputes. In order to prevent such uncertainties, the UNIDROIT (International Institute for the Unification of Private Law) published a set of uniform principles governing contracts in 1994. The statute of limitations constituted one of these principles and, when compared with the regulations under Turkish law, demonstrated both similarities and certain differences. One of the most significant differences concerned party autonomy with regard to limitation periods and the general duration of such periods, which initially motivated this study. In this master's thesis, the statute of limitations as a legal institution under Turkish law was first examined. Subsequently, the UNIDROIT Principles and the provisions relating to limitation periods were analyzed. Finally, the differences between the two legal systems were discussed, and the issue of determining the applicable law was examined using the doctrinal method. Accordingly, the main research question addressed whether differences existed between the UNIDROIT Principles and Turkish law concerning the rules on the statute of limitations. In addition, sub-questions regarding the determination of the applicable law, particularly in terms of points of conflict, were also examined.