Yan sanayi ana firma entegrasyonu yoluyla pazar payının büyütülmesi
Increasing market share by means of the interaction of subcontractors and the main company
- Tez No: 73755
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Ana firmanın yan sanayi firmaları ile entegrasyonu, teknolojik değişimlere ayak uydurma, müşteri tatmini ve rekabette ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelebilmeleri bakımından önemlidir. Bu entegrasyon, sonraki aşamada bir ortak yaşam biçimi haline dönüşür. Bu çalışmada, söz konusu entegrasyon ve ortak yaşam ile ilgili 14 süreç incelenmiş ve Türkiye beyaz eşya sektörü lider firması ile ilgili bir örnek olay irdelenmiştir. Sonuçlar, yan sanayi firmaları ana firma ilişkisi bağlamında, pazarın istediği ürünlerin üretilmesini kolaylaştıran, tasarımın ürüne dönüşme süresini azaltan, üretim esnekliğini arttıran, ürün maliyetlerini azaltarak kalite artışına neden olan ve firmalararası kazan-kazan ilkesinin verimli bir şekilde uygulanmasına imkan veren avantajların ortaya çıktığını belirleyen bulgular ortaya koymuştur. Sonuçlardan ve seçenekli koşulların genel çerçevesinden hareketle hem I. ve II. kademe yan sanayi firmaları ve hem de ana firma için ayrı ayrı ve ortak olarak strateji önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The integration of the main company and subcontractor companies is important, in order to facilititate the solutions to multitude of problems like keeping at pace with the innovative changes, customer satisfaction and competition. The mentioned integration could later on transform itself into a symbiotic life style. The present work mainly consists of the examination of the 14 processes underlying the mentioned integration and coexistence. Observations upon a leading main company of the metal products sector in Turkey and its subcontractors was treated as a case study in order to get main empirical conclusions. The conclusions revealed that the integration of the main company and its subcontractors gave rise to advantages and benefits in terms of creating products that satisfy the peculiar market demand, decreasing the design phase of the product, increasing the elasticity to produce, lessening the production costs, increasing the quality of the product, and application of the principle of“mutual gain”satisfactorily. Emanating from these conclusions and the general framework of the prevailing conditions of companies, suggestions could be forwarded for both the subcontractor companies of primary and secondary phases and the main company -as strategic advices for each of them, and for their mutual action