Adaptation and cultural appropriation in Metin Erksan's films
Metin Erksan'ın filmlerinde uyarlama ve kültürel adaptasyon
- Tez No: 737580
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YAREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Metin Erksan'ın başka edebiyat kaynaklarından alınma uyarlamalarını analiz ederek yönetmenin uyarlama ve kültürel adaptasyon çerçevesinde filmlerde yaptığı değişiklikler ve uyarlamaları incelemeyi amaçlar. Çalışmada kullanılan tematik analiz metodu ile, filmlerdeki tekrar eden motifler ile 1950 ve 1960'lardaki Türkiye'nin kültürel, tarihsel ve siyasal durumu ilişkilendirilmiştir. Bu tekrar eden motiflerin görüldüğü belirli sahneler ile Erksan'ın auteur ve toplumsal gerçekçi bir yönetmen olarak sinemaya yaklaşımı ve sinema stili araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Metin Erksan's specific adaptations from other literary sources in order to examine the changes and modifications that the director exposed the films. The films are analyzed under the framework of adaptation and cultural appropriation. With the thematic analysis method used in the study, the certain patterns indicate the alterations and are related to the cultural, historical and political scene of Turkey between the 1950s and 1960s. The particular scenes following the recurring patterns are investigated to grasp Erksan's style and approach to cinema as an auteur director who also adopted social realism.