İlköğretim okullarında eğitim uzmanlarının yardımına duyulan gereksinim
The Need of professonal help needed at elementary schools
- Tez No: 73767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BADAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin; okulda yaptıkları hizmetlerde, belli bazı alan uzmanlarının yardımına olan gereksinimleri hakkındaki görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerinde; A, B, C kurum tiplerindeki ilköğretim okullarında görevli; müdür, müdür başyardımcıları, sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu evrenden alınan örneklemde, 24'ü A, 48'i B, 12'si C kurum tipinde olmak üzere toplam 84 okulda görev yapan, 72 yönetici (müdür+müdür başyardımcısı) ve 172 öğretmen (sınıf+branş) olmak üzere toplam 243 ilköğretim çalışanı yeralmıştır. Sözkonusu yönetici ve öğretmenlerden alınan görüşler; görev (yönetici/öğretmen), okul kurum tipi (A, B, C), kıdem (15 yıl ve daha az/ 16 yıl ve üzeri) ve ilköğretim kademesi (I. ve II. kademe) gibi bağımsız değişkenler çerçevesinde çözümlenmiş ve irdelenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde; frekans ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalamalar, t-testi ve F-testi kullanılmış; gruplararası karşılaştırmalar 0.05 anlamlılık düzeyinde yapılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir; 1- Araştırmaya katılan tüm yönetici ve öğretmenler;“eğitim planlaması”,“okul rehberliği”,“program geliştirme”,“özel eğitim”,“eğitim teknolojisi”,“beslenme eğitimi”,“halk eğitimi”,“ölçme ve değerlendirme”,“okul-çevre ilişkileri”ve“okul kütüphaneciliği”alanlarına giren hizmetlerintümünde, bir uzman yardımına 'çok' ve 'pek çok' düzeyde gereksinim duyduklarını ifade etmişlerdir. 2- Gerek yöneticiler, gerekse öğretmenler, bu alanlardan“okul rehberliği”,“özel eğitim”ve“okul çevre ilişkileri”alanlarını, ilk üç sırada önemli gördüklerini belirtmişlerdir. 3- Uzman yardımına gereksinim duyma düzeyleri konusunda yönetici ve öğretmen görüşleri arasında aşağıdaki hizmet türlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur: Öğretmenler: a) Okulun personel gereksiniminin belirlenmesi, b) öğrenci hizmetlerinin planlanması, c) eğitim, bina, araç ve gereç gereksiniminin belirlenmesi, d) yönetici, öğretmen ve velilere, öğrenci sorunları ile ilgili rehberlik edilmesi, e) eğitim programlarının uygulanması sırasında ortaya çıkan sorunların saptanıp, ilgililere iletilmesi, f) öğrenci başarısızlığı ile ilgili sorunların çözümü için; öğrencilere, velilere, yönetici ve öğretmenlere rehberlik edilmesi, hizmet türlerinde; yöneticilerden daha fazla düzeyde bir uzman yardımına gereksinim duyduklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The aim of this study was to specify the views of elementary school teachers and directors about the level of professional help needed while carrying out their educational duties. The population of the research consisted of the school directors, the primary and secondary level teachers who were employees at the A, B, C type elementary schools in the central administrative districts within Ankara. In the sample which was drawn from that population, 72 directors (directors+asistant directors), 171 teachers (primary+secondary level teachers); total 243 employees at 24 A, 48 B, 12 C type (total 84) elementary schools were taken place. The views gathered from those subjects were analyzed and interpreted in the light of job (manager/teacher), type of school (A, B, C), seniority (15 yrs and less/16 yrs and over), and level of the elementary school (primary vs secondary) which were the independent variables of the study. In the analysis of data, frequency and percentage distributions, means, t-tes an F-test were used and the variances between groups were analyzed at 0.05 significance level. The findings of this research can be summarized as follows; 1- Almost all the directors and the teachers involved in the study stated that they needed professional help,“much”or“too much”in the activities related with 'planning of education', guidance at school', 'curriculumIV development', 'special education', 'technology of education', 'education of nourishment', 'puplic education', 'measurement and evaluation', 'relationships of school and local community' and 'expertise of school library' domains. 2- The directors and the teachers see, the 'guidance at school', the 'special education' and the 'relationships of school and local community' domains as the most important three of others. 3- The views of directors and teachers about the need level of professional help significantly differed in; a) determining the need of school employees, b) planning the student services, c) determining the need of buildings, tools and materials of education, d) guiding managers, teachers and parents about the problems of students, e) determining the problems appeared during the application of educational programs and informing the authorities about them, f) guiding students, parents, managers and teachers about the solutions of problems related with the failure of students, and the teachers stated that they need more help in those than the directors.