Karaciğer siroz hastalarında özofagus varislerini öngörmede trombosit parametreleri ve skorlama sistemleri
Platelet parameters and scoring systems to predict esophageal varices in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 737670
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖĞÜTMEN KOÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Özofagus varis kanaması, karaciğer sirozunun tehdit edici bir komplikasyonudur. Mevcut kılavuzlar özofagus varis tanısında endoskopiyi önermektedir, ancak endoskopi invaziv bir işlemdir ve tekrarlayan muayeneler gerektirir. Bu çalışmada, karaciğer sirozu olan hastalarda özofagus varislerini öngörmede trombosit parametrelerinin ve ilgili non-invaziv belirteçlerin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Ocak 2017-Haziran 2022 tarihleri arasında hastanemizde karaciğer sirozu tanısı ile takip edilen ve özofagus varis tanısı için endoskopi yapılmış olan 110 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastalar özofagus varisi olan (EV) ve olmayan (NEV) olarak iki gruba ayrıldı. EV grubunda hastalar varis derecelerine göre grade 1, grade 2 ve grade 3 olarak alt gruplara ayrıldı. Bulgular: Hastaların 76'sı EV grubunda ve 34'ü NEV grubundaydı. EV grubunda PLT ve albümin değerleri NEV grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü (sırasıyla, p=0,001, p=0,012). Özofagus varis varlığını belirlemede PLT, PCT, MPV, PDW değerleri AUROC değerleri sırasıyla 0.721, 0,549, 0,511, 0,561 ve APRI, FIB-4, FibroQ, GGT/PLT, Lok indeksi AUROC değerleri sırasıyla 0.648, 0.681, 0.665, 0.588, 0.577 idi. Özofagus varis varlığını belirlemede PLT, APRI, FIB-4, FibroQ'nun AUC değerleri istatistiksel olarak anlamlıydı. PLT ve FIB4'ün AUROC değerleri en yüksekti ve PLT'nin sensitivitesi %73,68, spesifitesi %67,65, pozitif prediktif değeri %83,6 ve negatif prediktif değeri %53,5'ti (p=0.001) ve FIB4'ün sensitivitesi %69,74, spesifitesi %61,76, pozitif prediktif değeri %80,3 ve negatif prediktif değeri %47,7 idi (p=0.001). Özofagus varisleri öngören PLT kesim noktası
Özet (Çeviri)
Objective: Esophageal variceal bleeding is a threatening complication of liver cirrhosis. Current guidelines recommend endoscopy to diagnose esophageal varices, but endoscopy is an invasive procedure requiring repeated examinations. In this study, we aimed to investigate the effectiveness of platelet parameters and related non-invasive markers in predicting esophageal varices in patients with liver cirrhosis. Method: Medical records of 110 patients who were followed up in our hospital with the diagnosis of liver cirrhosis and underwent endoscopy for the diagnosis of esophageal varices between January 2017 and June 2022 were retrospectively reviewed. The patients were divided into two groups as esophageal varices (EV) and non-esophageal varices (NEV). In the EV group, the patients were divided into subgroups according to the degree of varicose veins as grade 1, grade 2, and grade 3. Results: 76 of the patients were in the EV group and 34 were in the NEV group. PLT and albumin values were significantly lower in the EV group than in the NEV group (p=0.001, p=0.012, respectively). AUROC values of PLT, PCT, MPV, PDW values in determining the presence of esophageal varices were 0.721, 0.549, 0.511, 0.561 and AUROC values of APRI, FIB-4, FibroQ, GGT/PLT, Lok index were 0.648, 0.681, 0.665, 0.588, 0.577, respectively. AUC values of PLT, APRI, FIB-4, and FibroQ were statistically significant in determining the presence of esophageal varices. PLT and FIB4 had the highest AUROC values. The sensitivity of PLT was 73.68%, specificity was 67.65%, positive predictive value was 83.6% and negative predictive value was 53.5% (p=0.001). The sensitivity of FIB4 was 69.74%, specificity was 61.76%, positive predictive value was 80.3%, and negative predictive value was 47.7% (p=0.001). The PLT cutoff point predicting esophageal varices was