Toplum kökenli pnömoni nedeniyle hastanede yatan hastalarda sodyum ve potasyum düzeyi bozukluklarının görülme sıklığı ve hastalığın seyri üzerine etkisi
The prevalence of sodium and potassium level disorders in hospitalized patients with community-acquired pneumonia and its effect on the prognosis of the disease
- Tez No: 737671
- Danışmanlar: DR. OSMAN MAVİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Elektrolit bozuklukları yaygın görülmekle birlikte ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Toplum kökenli pnömoniler tüm dünyada sık görülür ve enfeksiyöz nedenli ölümler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada toplum kökenli pnömoni nedeniyle hastanede yatan hastalarda sodyum ve potasyum bozukluklarının sıklığını tespit etmeyi ve hastane yatış süresi, oksijen ihtiyacı, yoğun bakıma gidiş ve mortalite üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışma olup, çalışmaya 2019-2021 yılları arasında S.B.Ü Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları servisinde yatan 18 yaş üstü Toplum Kökenli Pnömoni tanısı almış 624 hasta dahil edilmiştir. Hiponatremi, hipernatremi, hipopotasemi ve hiperpotasemisi olan hastaların demografik bilgileri, yatış süresi, yoğun bakım ihtiyacı, oksijen ihtiyacı, mortalitesi, CURB-65 skorları ve prognoz üzerinde etkili laboratuar parametreleri (nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı, albumin) karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, USA) programının 22.0 versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Electrolyte disorders can cause serious problems, though they are common. Community-acquired pneumonia (CAP) is common all over the world and has an important place among infectious-related deaths. We aimed to determine the frequency of sodium and potassium disorders in hospitalized patients due to CAP and to examine the effect on the length of stay (LOS), oxygen demand, need for intensive care and mortality in this study. Material ve Method: Our study is a single-centered, retrospective study and 624 patients over the age of 18 diagnosed with Community-Acquired Pneumonia who were hospitalized in the Internal Medicine Department of S.B.Ü Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between Jan. 2019 and Dec. 2021 were included in the study. Demographic data, length of stay, the need for intensive care, the need for oxygen, mortality, CURB-65 scores and laboratory parameters that were effective on prognosis (neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, albumin) of patients with hyponatremia, hypernatremia, hypopotassemia, hyperpotassemia were compared. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Chicago, IL, USA) program was used for statistical analysis of the obtained data.