An investigation on seventh grade students' mathematical and environmental learning residuals in model-eliciting activities
Yedinci sınıf öğrencilerinin modelleme problemlerinde matematiksel ve çevresel öğrenme kalıntılarının incelenmesi
  1. Tez No: 737704
  2. Yazar: GAMZE BAKTEMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin çevre sorunlarına yönelik modelleme etkinliklerindeki matematik ve çevre sorunları ile ilgili öğrenme kalıntılarını incelemektir. Çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde İstanbul'da bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 14 yedinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar amaçlı ve kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmanın deseni olarak nitel bir eğitsel durum çalışması kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan veri toplama araçları, iki model oluşturma etkinliği, etkinlik sonrası katılımcı formu, ses ve video kayıtları ve öğrencilerle bireysel yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. Veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın matematiksel öğrenme kalıntıları ile ilgili bulguları öğrencilerin çoklu matematiksel fikirler içeren güçlü modeller kullanabildiğini ya da geliştirebildiğini göstermiştir. Bu çalışmanın çevresel öğrenme kalıntıları ile ilgili bulguları ise öğrencilerin (1) yerel çevre sorununu anlamak ve (2) sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmek adına farkındalık oluşturduklarını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, ortaokul öğrencilerine matematik öğretmek ve matematiksel fikirleri gerçek yaşam durumlarına dönüştürmek için çevre sorunlarına yönelik modelleme etkinliklerinin kullanılabileceği ve matematiği fen bilimleri ile bütünleştirerek çevre sorunlarına yönelik farkındalık yaratması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine 7th grade students' learning residuals about mathematics and environmental issues in model-eliciting activities that were particularly designed to address environmental issues. The study was conducted with fourteen 7th grade students from a public middle school in Istanbul in the Spring semester of the 2020-2021 academic year. The participants were selected through purposive and convenience sampling. A qualitative educational case study was used as the design of the study. The data collection tools used in this study were two model-eliciting activities, a post-activity participant form, audio and video recordings of the implementation and a semi-structured interview conducted by students individually. The data were analyzed using the content analysis method. The findings of this study related to mathematical learning residuals showed that the students developed and/or used powerful models with multiple mathematical ideas. The findings of this study related to environmental learning residuals indicated that the students raised awareness for (1) understanding the local environmental situation and (2) developing action strategies for a sustainable future. In the light of these findings, it was suggested that model-eliciting activities that address environmental issues could be used for middle school students to teach mathematics, transform mathematical ideas into real-life situations, and raise awareness for environmental issues by integrating mathematics and science.