Tüketim kültüründe marka ve marka mutluluğu
Brand and brand happiness in consumption culture
- Tez No: 737898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Tüketim, küreselleşmenin ve kitlesel üretimin artış göstermesiyle birlikte, bireylerin toplumsal hayatını büyük ölçüde etkilemiştir. Zaman içerisinde değişim gösteren tüketim anlayışı, bireylerin yalnızca somut ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda duygusal istek ve ihtiyaçlarını da karşılamak için başvurduğu bir etmen olmuştur. Bireylerin tüketim anlayışında meydana gelen değişimler, işletmelerin markalar aracılığıyla yeni stratejiler geliştirmesini sağlamıştır. Bireylerin gittikçe artan ve net bir şekilde gözlemlenebilen tüketim anlayışındaki duygusal istek ve ihtiyaçlarını tatmin etme arayışı, günümüzde popüler bir kavram olan mutluluk aracılığıyla, markalarca tatmin edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada tüketim kültüründe marka ve marka mutluluğu incelenmiş olup, tüketicilerin duygusal istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla işletmelerin mutluluk kavramını metalaştırarak tüketiciye marka olarak sunmasının, tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde nasıl bir etki oluşturduğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption has had a significant impact on people's social lives as a result of the rise of globalization and mass production. The changing understanding of consumption has become a factor that individuals use to meet not only their concrete needs but also their emotional demands and needs. Changes in people's understanding of consumption have enabled businesses to develop new strategies through brands. Individuals' increasingly and clearly observable pursuit of emotional demands and requirements in their understanding of consumption is attempted to be satisfied by brands through happiness, a widespread concept today. This study examines the brand and brand happiness in consumption culture and tries to figure out how corporations' commodification of the concept of happiness to the customer as a brand to meet their emotional demands and requirements has an impact on their purchasing behaviour.