6-8 yaş arası Türkçe konuşan çocukların konuşma ve artikülasyon hızlarının incelenmesi
Investigation of speech and articulation rates of Turkish speaking children between the ages of 6 – 8
  1. Tez No: 737918
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Konuşma hızı, dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi ve terapisinde önemli bir parametredir. Konuşma hızı, konuşma ve artikülasyon hızı olmak üzere iki farklı şekilde ölçülmektedir. Bu araştırmanın birinci amacı; anadili Türkçe olan ve tipik gelişim gösteren 6.0-8.11 yaş aralığındaki çocukların konuşma ve artikülasyon hızlarına ilişkin normatif nitelikte ön verilerin elde edilmesidir. İkincisi ise bu verilerin demografik faktörler açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya anadili Türkçe olan 6.0-8.11 yaş aralığındaki Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL) dilbilgisi bileşke puanı 90-120 arasında olan ve Ankara Artikülasyon Testi'ne (AAT) göre sesletim bozukluğu olmayan toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Yaşlarına göre cinsiyet bakımından eşit yirmişer katılımcı gruplara atanmıştır. Her çocuktan spontan konuşma örneği alınmış ve bu örnekler PRAAT ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre çocukların ortalama konuşma hızı dakikada 207,96 hece (H/D) ve ortalama artikülasyon hızı ise dakikada 277,37 hece (H/D) olarak elde edilmiştir. Konuşma hızında 6 yaş grubu, 8 yaş grubuna göre anlamlı düzeyde düşük konuşma hızı sergilerken, 6.0-7.5 ve 7.6-8.11 yaş gruplarının konuşma ve artikülasyon hızları karşılaştırıldığında da anlamlı düzeyde farklılıklar görülmüştür. 7.6-8.11 yaş grubunun konuşma ve artikülasyon hızları, 6.0-7.5 yaş grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Konuşma ve artikülasyon hızlarında cinsiyete göre anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Mevcut çalışma, 6-8 yaş aralığındaki çocukların konuşma ve artikülasyon hızlarına yönelik ön referans verileri sağlamaktadır. Bu normatif nitelikteki veriler klinikte dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların değerlendirilmesi ve terapisi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Speaking rate is an important parameter in the evaluation and therapy speech and language disorders. Speaking rate is measured in two different ways: speech and articulation rate. The first purpose of the present study is to obtain pre-normative data on articulation and speech rate of children aged 6.0-8.11 in typical development, whose native language is Turkish and showing typical development. The second is to compare the data in terms of demographic factors. A total of 60 children whose native language is Turkish, between the ages of 6.0 and 8.11, with a Test Language Development-Primary: Four Edition (TOLD-P:4) grammar resultant score between 90-120 and without a articulation disorder, according to the Ankara Articulation Test (AAT) were included in the study. Twenty participants, equal in terms of gender, were assigned to groups according to their ages. Spontaneous speech samples of each child were analyzed by PRAAT. According to the findings of the study, the average speech rate of the children was 207.96 syllables per minute (S/M) and the mean articulation rate was 277.37 syllables per minute (S/M). As the 6-year-old group exhibited significantly lower speech rate compared to the 8-year-old group, significant differences were also observed between the speech and articulation rates of the 6.0-7.5 and 7.6-8.11 age groups. The speech and articulation rates of the 7.6-8.11 age group were found to be significantly higher than the 6.0-7.5 age group. There were no significant differences in speech and articulation rates by gender. The present study provides preliminary reference data for speech and articulation rates in children aged 6-8 years. Data of this normative nature can be used clinically for the evaluation and therapy of children with speech and language disorders.