Ankara ili eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan yoğun bakım hemşirelerinin sosyodemografik özelliklerinin tükenmişlik ve iş doyumuna etkisi
The effect of sociodemographic characteristics on burnout and job satisfaction among intensive care nurses working in training and research hospitals in Ankara
  1. Tez No: 991677
  2. Yazar: DUYGU KAYAR ÇALILI
  3. Danışmanlar: DR. CANAN ÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakımlar, kritik düzeyde hasta hastaların bakım ve tedavilerinin uygulandığı klinik ortamlar olup, zorlu çalışma koşulları hemşirelerin mesleki ferahını ve iş doyumunu etkileyebilmektedir. Çalışmada yoğun bakım ünitesi hemşirelerinde iş doyumu ve tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkiyi belirlemek ve tükenmişlik senromu ve iş doyumunu etkileyen faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Ankara'daki üçüncü basamak hastanelerin erişkin yoğun bakımlarında çalışan gönüllü hemşirelere bir anket formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Minnesota Doyum Anketi uygulandı. Araştırmaya 449 hemşire katıldı. Tükenmişlik arttıkça iş doyumunda azalma gözlendi. Yaşlı, kadın, deneyimli, daha kısa süre çalışma saatleri olan ve çocuk sahibi olmayan hemşirelerde tükenme daha azdı. Evli, sağlık sorunu olmayan, mesleğini kendi seçen ve sosyal destek gören hemşirelerde iş doyumu daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are clinical environments where the care and treatment of critically ill patients are provided, and challenging working conditions may affect nurses' professional well-being and job satisfaction. This study aimed to determine the relationship between job satisfaction and burnout syndrome among intensive care unit nurses and to examine the factors affecting burnout syndrome and job satisfaction. A questionnaire form, the Maslach Burnout Inventory, and the Minnesota Satisfaction Questionnaire were administered to voluntary nurses working in adult intensive care units of tertiary hospitals in Ankara. A total of 449 nurses participated in the study. As burnout increased, a decrease in job satisfaction was observed. Burnout was lower among older, female, experienced nurses, those with shorter working hours, and those without children. Job satisfaction was higher among married nurses, those without health problems, those who had chosen their profession voluntarily, and those receiving social support.