Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde servis bölümü eğitiminin sorunları ve çözüm önerileri
Problems of service department in Anatolian hotel and tourism vocational high schools and solution proposals
- Tez No: 73796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN MESUT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çok yönlü kalkınma çabası içinde bulunan Türkiye'de, yetişmiş insangücü temel rol oynamaktadır. Türkiye, zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin iyi ve doğru olarak kullanılması ve yetişmiş insan gücünün hazırlanması gerekmektedir, bu nedenle Otelcilik ve Turizm Mesleki eğitimine bu sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmada, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerindeki Servis Bölümü eğitimi almış öğrencilerin eğitim düzeylerinin belirlenmesidir. Konu ile ilgili bilgiler literatürden yararlanılarak ve Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerindeki Servis Bölümü öğrencilerine düzenlenen anket düzenlenerek elde edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, otel işletmesinin tanımı yapılmış, özellikleri ve sınıflandırılması verilmiştir. Otel işletmelerinde organizasyon bölümleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, servisin tanımı ve tarihçesi, önemi verilip, servis bölümünün organizasyonu, servis bölümünün ana görevleri, servis personelinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, eğitimin tanımı verilmiş ve Türkiye'de mesleki turizm eğitimi, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerine giriş şartları açıklanmıştır. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde bölüm seçimi ve ders programları, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde beceri eğitimi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, yapılan anket sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerindeki Servis bölümü eğitiminin sonuçları ortaya konmuş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey qualified human resource plays an important role. Turkey has rich tourism potantial. This potantial must be used in optimal way and trained human resource must be prepweed. Because of this education of Hotel and Tourism Management is needed in tourism sector. The aim of this study is to determine the level of the students in the service branch of Anotolian Hotel and Tourism Vocational High Schools. In this search a survey directed to the students of Anotolian Hotel and Tourism Vocational High Schools. In the first chapter of this study; the definition, classificition and the specificition of hotels are given. In the second chapter, the definition, history, importance of service old and the organization oof service department and the main properties of service stuff are told. In the third chapter the definition of education is made and the Vocational Tourism Education in Turkey is defined. The aim of this study is to determine the level of the students who are graduated from the servicee branch of Anotolian Hotel and Tourism Vocation High Schools. A survey directed to the students to test the level of education that is supply now.