A Modular ESP course desing for the upper-intermediate learners at the Faculty of Medicine at Gazi University
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi orta üstü İngilice dil öğrencileri için özel amaçlı modüler ders programı
- Tez No: 73797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ORTA ÜSTÜ DÜZEYDEKİ İNGİLİZCE ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖZEL AMAÇLI MODÜLER İNGİLİZCE DERS PROGRAMI Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci ve ikinci sınıf öğrencileri için özel amaçlı İngilizce programı geliştirmektedir. Bu amaçla fakültedeki öğrencilerin ihtiyaçları kırk öğrenciye uygulanan anket ve tıp fakültesinde görevli on öğretim elemanına uygulanan yarı yönlendirilmiş görüşme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler incelenmiş, sonuçlan yorumlanmış ve bunların ders programı için çıkarımları saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayanılarak Dick ve Carey (1996: 140) ve Koç (1992: 27) tarafından geliştirilen modellerde bazı değişiklikler yapılarak yeni bir model geliştirilmiş ve bu modele göre birinci ve ikinci sınıf programları tasarlanmıştır. Bu programların iç yapısı tıp alanındaki çalışmalarda gerekli olan öğrenme stratejileri ve bunların dil becerileri ile bütünleşmesi göz önünde bulundurarak düzenlenmiştir. Fakültedeki dil programının amaçları ve uygulamadaki kısıtlamalar belirtildikten sonra genel amaçlar belirlenmiştir. Daha sonra birinci ve ikinci sınıfların programlarını oluşturan modüller önerilmiştir. Bir sonraki bölümde birinci sınıf programından bir örnek ders ve ikinci sınıf programından da bir örnek ders hazırlanmıştır. Son olarak çalışmanın özeti ve uygulama için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
249 ABSTRACT A MODULAR ESP COURSE DESIGN FOR THE UPPER-INTERMEDIATE LEARNERS OF ENGUSH AT THE FACULTY OF MEDICINE AT GAZI UNIVERSITY The aim of this study is to design two different specific English courses for the freshmen of phase I and phase II of the Faculty of Medicine at Gazi University. To realize this aim, the needs of the students at the faculty have been specified by using various methods of data collection such as questionnaires and semi-structured interviews conducted to forty students and ten area specialists of the mentioned faculty. The data collected have been analyzed, the results have been interpreted, and implications for the course have been specified. In accordance with the results of the research, with some minor modifications in the models developed by Dick and Carey (1996: 140) and Koç (1992: 27), a new model has been developed, and the course of phase I and phase II have been designed. The internal structure of the course design has been created around the strategies required in both learning a language and studying medicine. After the aims of the language course at the faculty and restrictions on the implementation of the course have been stated, the general objectives have been set. Then, information on materials development has been given, and teaching and evaluation strategies and format of modules and frames of phase I and phase II syllabuses have been conveyed. Later, a sample frame250 from the modular syllabus of phase I, and another frame from the syllabus of phase II have been prepared. Finally, the summary of the study and suggestions for implementation have been given.