Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatifleri'nin gelişimiyle ilgili sorunlar ve bir uygulama
Problems concerning the development of Arm beet Productions Cooperatives and a research
- Tez No: 73799
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT PANCAR EKİCİLERİ İSTİHSAL KOOPERATİFLERİNİN GELİŞİMİYLE İLGİLİ SORUNLAR VE BİR UYGULAMA Bu araştırmada literatür tarama, gözlem ve görüşme (mülakat) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için aşağıdaki yol izlenmiştir: 1. Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatiflerinin gelişimiyle ilgili sorunların analizi için genel olarak kooperatifçilik, tarım kooperatifçiliği ve Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatiflerinin mevcut durumu ve sorunlarına yönelik literatür taraması yapılmıştır. 2. Mevcut durumu betimlemek amacıyla kooperatif yönetici ve ortaklarına anket formları hazırlanmış ve uygulanmıştır. 3. Elde edilen bulgular yorumlanarak öneriler getirilmiştir. Bu araştırma, Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatifleri'nin gelişimi ile ilgili mevcut durumu ve sorunları ortaya koyarak, PANKOBİRLİK ve bağlı kooperatifler hakkında bir bilgi vermektedir. Araştırma bulguları sonucunda Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatiflerine, tarım kooperatifçiliğine ve Türkiye'deki kooperatifçiliğe bir ivme kazandırabilmesi için değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatiflerinin amaçları, ilkeleri, devlet desteğine ihtiyaçlarının olup olmadığı, yasal düzenlemeler, şeker sektöründe üretim yetersizliği ve fiyat sorunları, daha verimli bir kooperatifçilik için neler yapılması gerektiği, plân ve projelerinin neler olduğu gibi konularda sorular sorulmuş, tespitler yapılmış, bunları ne ölçüde gerçekleştirebildikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Pancar kooperatifleri kuruldukları bölgelerde işsizliğin azalması, gelir düzeyinin yükselmesinde ve tarım araç ve gereçlerinin temini, damızlık hayvan temini, zirai mücadele, gübreleme gibi alanlarda %85 gibi çok yüksek oranlarda ortaklarının olumlu görüşleri olan bir sonuç bırakmışlardır. Tarım bölgelerinde böyle olumlu gelişmeler ancak kooperatifler aracılığıyla yapılabilir. Onun için kooperatifleri Türkiye'de dar gelirli insanların ekonomik ve sosyal yaşantılarını yükseltmek için halkımıza anlatarak çoğaltmalıyız. Bugün kooperatifçilik maalesef bilinçli olarak yapılmamaktadır. Gerçek bir kooperatifçilik için gerekli idarî, yasal ve malî düzenlemelerin yapılmasının yanısıra kooperatifçilik alanında yetişmiş uzman elemanların yetişmesine ihtiyacımız vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROBLEMS CONCERNING THE DEVELOPMENT OF ARM BEET PRODUCTIONS COOPERATIVES AND A RESEARCH In this study, it was used methods of literature research, observation and interview. The steps of the research are as the following: 1. A literature research concerning cooperative organisation in general and in agriculture, the present situation and problems of arm beet productions cooperatives, has been realised for an analysis of the development of the above mentioned organizations. 2. Forms of inquiry adressed to managers and associates of these cooperatives were prepared and handed out in order to describe the present situation. 3. The obtained findings have been interpreted and improvements, proposed. This research, by revealing the present situation and the problems related to the development of arm beet production cooperatives, provides information about PANKOBİRLİK and dependent cooperatives. As a result of the research findings, it was made an appraisal of the situation in order to contribute to the acceleration of the arm beet production cooperative, agricultural cooperative movement and, in general, cooperatives in Turkey. In the research, questions concerning the aims of arm beet production cooperatives, their principles, whether they need state subvention, law regulations, indeficiency of production in the sector of sugar and the problems of price, the improvements for more productive cooperative movement, and the plans and projects were given, some determinations were obtained and it was tried to establish to what extent these projects were realized. In the region in which they were founded, the arm beet cooperatives produced a positive impression, in a high rate as % 85 of their associates, due to the decrease of the unemployment, increase of the income, procuring of the agricultural material, providing of beast kept for breeding, agricultural disinfection, and fertilizing. Such positive developments can be reached in the agricultural areas only through cooperatives. In this perspective, the cooperatives should be augmented for improving the living standards of the people of small income by informing the society. Unfortunately today, the cooperative movement is not managed in a conscious way. In addition to realize the necessary administrative, legislative and cost regulations, we need educated people specialized in the cooperative movement.