Determination of the morphological, pomological, and phenological properties of some olive varieties grown in the North Iraq region
Kuzey Irak bölgesinde yetiştirilen bazı zeytin çeşitlerinin (olea europaea)morfolojik, pomolojik ve fenolojik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 738002
  2. Yazar: ZHILA JALAL BAJALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Kuzey Irak'ın Süleymaniye ilinin Kallar ilçesinde doğal olarak yetişen ve bölgeye iyi adapte olmuş zeytin genotiplerinin morfolojik, pomolojik ve fenolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2021-2022 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada incelenen çeşitler yörede doğal olarak yetişen Arbequina, Picual, Qaisi ve Sorani çeşitlerinin yetiştirildiği zeytinliklerden temin edilmiştir. Türkiye'ye getirilen zeytin örneklerinin pomolojik analizleri, Harran Üniversitesi'nde yapılmıştır. Araştırma sonucunda zeytin çeşitlerine ait meyve uzunluğunun 14.84 -19.84 mm, meyve genişliğinin 10.31 – 16.04 mm, meyve ağırlığının 98.26 - 298.13 g, çekirdek uzunluğunun 10.75 –14.49 mm, çekirdek genişliğinin 6.53 – 8.95 m, çekirdek ağırlığının 26.99 – 58.21 g, yaprak genişliğinin 12.18-17.73 mm ve yaprak uzunluğunun 49.27-67.42 mm arasında değiştiği belirlenmiştir. İncelenen çeşitlerin çiçeklenme dönemlerinin 15 Mart ve 15 Nisan arasında olduğu belirlenmiştir. Bölgede yetişen Qaisi ve Picual çeşidinin sofralık ve yağlık olarak ekonomik zeytin yetiştiriciliğine uygun olabileceği kanaatine varılmıştır. Arbequina çeşidinin ise yağlık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada araştırılan çeşitlerin iler ki dönemlerde daha ayrıntılı incelemelerin yapılması, bunların ekonomiye kazandırılmaları açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years 2021-2022 in order to determine some morphological, pomological, and phenological characteristics of fruits belonging to olive genotypes that grow naturally in the Kallar district of Sulaymaniyah in Northern Iraq and are well adapted to the region. The varieties examined in the study were obtained from the olive groves where the naturally grown genotypes Arbequina, Picual, Qaisi, and Sorani were grown. Pomological analyzes of olive samples brought to Turkey were carried out at Şanlıurfa Harran University. As a result of the research, fruit length of olive varieties is 14.84 -19.84 mm, fruit width is 10.31 – 16.04 mm, fruit weight is 98.26 – 298.13 g, pit length is 10.75 –14.49 mm, pit width is 6.53 – 8.95 m, pit weight is 26.99 – 58.21 g, leaf width is 12.18 It was determined that -17.73 mm, and leaf length varied between 49.27-67.42 mm. Flowering periods of the examined cultivars were determined to be between March 15 and April 15. It has been concluded that the Qaisi and Picual varieties grown in the region may be suitable for economic olive cultivation as table and oil olives. On the other hand, the Arbequina variety is recommended to be consumed as oil. Therefore, it is important to examine the varieties investigated in this study in the future to bring them into the economy.