2020-2021 Türkiye Erkekler Voleybol Axa Sigorta Efeler Ligi müsabakalarının maç analiz sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluatıon of match analysıs results of 2020-2021 Turkeymen's Volleyball Axa sıgorta Efeler LEAGUE competıtıons
  1. Tez No: 738084
  2. Yazar: DOĞUKAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL AKOĞUZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmanın amacı 2020-2021 sezonu Türkiye Voleybol Federasyonu Erkekler Axa Sigorta Efeler liginde lig sıralaması, galibiyet ve mağlubiyet ile uygulanan servis, servis karşılama, hücum, blok gibi teknikler arasındaki ilişkiyi belirlemektir.2020-2021 Efeler liginde oynanan 240 müsabakanın istatistiksel analizleri incelenmiştir. Bu çalışmayla 2020-2021 Türkiye Erkekler Voleybol Axa Sigorta Efeler Ligi'nin tamamlanmasının ardından ligde sıralamayı yani başarıyı etkileyen tekniklerin ortaya çıkartılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmayla alanda çalışan antrenörlere, sporculara, yöneticiler 2020- 2021 Efeler Ligi sezonu hakkında bilgiler sunulması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda antrenörler ve sporcular kendilerini geçen yılın başarısına etki eden faktörler konusunda kendilerini geliştirip başarıya ulaşmaları için yol gösterici görev görmesini beklenmektedir. Müsabakalara ait veriler TVF resmi sitesi üzerinden elde edilmiştir. İstatistiksel takımlarda görev yapan istatistik antrenörleri tarafından tutulmaktadır. Elde edilen veriler ''Microsoft Excel'' programı kullanılarak grafik haline dönüştürülmüştür. ''Data Volley Professional 4.0'' programında yapılan analizlerden alınan veriler toplanmış verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapılarak ve ortalama (ORT) ve standart sapma (SS) değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım varsayımına uygunluğunu Kolmogorov- Smirnov ve Shapiro Wilk normallik testi uygulandı. Verilerin normallik durumuna göre uygulanan teknikler ile başarı arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ''SPSS 25 '' programında '' normal dağılıma sahip verilere Pearson Correlation '' ve normal dağılıma sahip olmayan verilere ''Spearman Correlation'' testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between league ranking, victory and defeat, and techniques such as service, service, attack, block applied in the Turkish Volleyball Federation Men Axa Sigorta Efeler League in the 2020-2021 Season. Statistical analyzes of 240 matches played in the 2020-2021 Efeler league were examined. With this study, it is aimed to reveal the techniques that affect the success in the league after the completion of the 2020-2021 Turkey Men's Volleyball Axa Sigorta Efeler League. With this study, it is aimed to provide information about the 2020-2021 Efeler League season to the coaches, athletes and managers working in the field. In line with this goal, coaches and athletes are expected to act as a guide for them to improve themselves and achieve success in the factors that affect the success of last year. The data of the competitions were obtained from the official website of the TVF. Statistics are kept by the statistics coaches working in the teams. The data obtained were converted into graphics using the“Microsoft Excel”programThe data obtained from the analyzes made in the“Data Volley Professional 4.0”program were collected and the descriptive statistics of the data were made and the mean (AVT) and standard deviation (SD) values were calculated. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk normality test was applied to ensure that the data conformed to the assumption of normal distribution. In order to determine the relationship between the techniques applied according to the normality of the data and the success, the“Pearson Correlation”test was applied to the data with normal distribution and the“Spearman Correlation”test was applied to the data without normal distribution in the“SPSS 25”program.