Mezopotamya (Sümer-Asur-Babil), Kızılderili ve Türk mitolojilerinin mukayesesi
The Comparison between Mesopotamia (Sumerian-Assyria-Babel), with compare Indians and Turk mythology
- Tez No: 73817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Mitoloji ya da Efsane olarak değerlendirdiğimiz, kültürlerin ortak hasletlerini ifade eden dinî ve tarihî içerikli belgeler sayesinde, bilim dünyası eski kültürler ve onların modern dünyadaki izleri ve bağlantıları konusunda sonuçlar çıkarmaktadır. Türk kültürü ve onun daha eski kültürler ile ortaklığı ya da o kültürlere kaynaklık yaptığı konusundaki tartışma ve meraka, biz de bilimsel yönden sapmadan sonuçlar çıkarmaya çalıştık. Bu bağlamda, tezimizde ana başlıklar ile“Evrenin Yaradılışı”,“İnsanın Yaradılışı”,“Kutsal Kitaplar'a Göre Yaradılış”,“İlk İnsan”,“Tufan Efsanesi”,“Hayat Ağacı ve Hayat Suyu”,“Mezopotamya (Sümer-Asur-Babil), Kızılderili ve Türk Mitolojileri'nin Mukayesesi”konularım ele aldık ve bu kültürler arasındaki benzer noktalan ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmada çivi yazılı belgeler, Kızılderililer üzerinde çalışılmış ve Türkçeye kazandırılmış kitap ve diğer kaynaklar, Türk Tarih ve Kültürü ile ilgili bol miktarda kaynak kitap ve makaleler gözden geçirilmiş ve çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Bu tezimizin elbetteki eksikleri olabilir; ama ana hedef olarak Sümer- Kızılderili-Türk kültürlerinin ortak bir kaynaktan çıktıklarını ve bu kökün bilhassa Ortaasya menşeili olarak Batı Medeniyeti'ne etki ettiği artık tartışılmaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Cultures, which we consider as Mythology and Legend have common virtues expressed in religous and historical documants by which scientific world makes deductions about old cultures and their traces and relationshpis in modern world. We have also tried to make deductions, not being diverted from scientific approach to the interests and discussions in association between Turkish Culture and its old cultures or in forming a source to old cultures. In this respect, we have investigated“Creation of Cosmos”,“Creation of Human”,“Creation in Respect of The Holy Books”,“First Human”,“The Deluge Legend”,“Life Tree and Life Water”and comparison between Mesopotamia (Sumerian- Assyria-Babel), with compare Red-Indians and Türk Mythology's and also tried to emphasise the similarities between these cultures. In this study, hyregrolif documents, books and other sources on Red-Indians translated into Turkish and articles, books and other sources on Turkish History and Culture have been reviewed and formed the foundadion of this study. As a main targed, it is aimed to show the fact that Sumerian-Red Indians - Turkish Culture have the same origin especially as Central Asia origin which affect the Western Civiliation.