Ödemiş ilçesinin ekonomik coğrafyası
Economical geography of Ödemiş city
  1. Tez No: 73824
  2. Yazar: ADEM KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
146 ÖZET Ege Bölgesinin Asıl Ege bölümünde bulunan araştırma alanı, avantajlı konumu nedeniyle çok eski tarihlerden beri yerleşilmiştir. Ancak araştırma alanında önemli bir merkez olan Ödemiş şehrinin yerleşmesi ve gelişmesi 1800'lü yıllardan itibaren olmuştur. Araştırma alanında tarım, ticaret, sanayi, turizm ve madencilik bakımından önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Bu potansiyel alanlar en güzel şekilde değerlendirilerek yeni istihdam imkanları oluşturulmalıdır. Ayrıca sahanın önemli bir merkez konumunda olmasının yanında anayol güzergahında olması sağlanarak turizm imkanları değerlendirilmelidir. Araştırma alanı belli bir gelişmişlik düzeyine sahiptir. Günümüzde gelişmesini sürdüren sahanın ileride çevre sorunları ile karşı karşıya kalmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
147 ABSTRACT The research area which is situated in West Anatolia of the Egean Region has been settled down since the ancient times due to advantage resulted from its location. However ödemiş City, being an important center in the study area, has been developing since 1800's. There is a significant potensial on the research area, about agriculture, trade, industry, tourism and mining. These potensial areas must be perfectly evaluated to develop new employment apportunites. In addition to central position of the area, tourism opportunities must be revaluated by providing main road route to the area. The research area has a significant development level. The required measures must be taken to prevent environmental problems on the area which is nowadays being under continues development.