Industrial production, multifactor productivity, and development of industrial policies in Ethiopia: The case of the manufacturing sector
Etiyopya'da sanayi üretimi, çoklu-faktör verimliliği ve sanayi politikalarinin gelişimi: İmalat sektörü örneği
- Tez No: 738281
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADIR BULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Etiyopya, bu uzun süreli endüstriyel gelişme deneyimi hala iç karartıcı olsa da, neredeyse bir asır önce endüstriyel bir başlangıç yaptı. Sanayi ve imalat sektörleri, daha düşük verimlilik ve ihracat, düşük teknik kapasite, düşük teknoloji, hem geri hem de ileri ağlar ile zayıf bağlantılar ve bugüne kadar bile her şeyde daha düşük dahil olmak üzere tüm göstergeler tarafından gelişmemiştir. Ayrıca, imalat sektörü ise verimli en düşük alt sektörlerden biridir. Etiyopya'nın imalat sektörü 1950'lerde başlamış olsa da, firma düzeyinde araştırmalar çok az ilgi görmüştür ve Etiyopya firma düzeyinde TFV'yi inceleyen az sayıda çalışma vardır; Güncel dengeli panel veri setlerinin kullanılması, Katma Değer yaklaşımı kullanılarak TFV'nin hesaplanması, Katma Değer değişkeninin stok farkı değerleri dahil edilerek tam olarak ölçülmesi ve dört tahmin edicinin kullanılması tezi benzersiz kılmaktadır. Ayrıca, hükümetin sektöre öncelik verme politikası nedeniyle tez, imalata vurgu yapmaktadır. Bu nedenle, tez Etiyopya'nın imalat sektörlerinde endüstriyel üretim, çok faktörlü verimlilik ve sanayi politikası gelişimini incelemektedir. 2011/12-2019/20 yılları arasında Etiyopya'nın merkezi istatistik kurumu (CSA) tarafından yeniden yapılandırılmış dengeli panel veri setleri kullanılarak, imalat paneli ve büyüme ve dönüşüm planı (GTP) öncelikli ihracata yönelik ve ithal ikamesi alt sektörlerinde örneklenen 570 firma için TFV'nin düzeyi, büyümesi ve belirleyicileri ölçülmüştür. Tez, Etiyopya imalat TFP'sini tahmin etmek için dört yöntem kullanır: Arellano ve Bond, 1991; Arellano ve Bover, 1995; Blundell ve Bond, 1998; LSDVC. Tüm tanısal tahmin testleri, analiz sonucuna göre tatmin edici ve anlamlıdır. Ayrıca log TFP (L.ln _TFP) gecikmesi de pozitif bir işaret gösteriyor. Tezde incelenen dört GMM tahmin edicisinin tamamında ve panel tahmininde istatistiksel olarak anlamlıdır.Aynı zamanda, genel imalat sektöründeki dört tahmin edicinin hepsinde işgücü becerisi, ihracat durumu ve firma yaşı sonuçları pozitif ve anlamlıdır. Benzer şekilde, tekstil hazır giyim ve deri alt sektörlerinin ana sonuçları, işgücü becerisinin dört tahmin edicinin tamamında da pozitif ve anlamlı olduğunu ortaya koydu. Ayrıca Arellano ve Bond'un (1991) ve Blundell ve Bond'un (1998) tahminlerinde de ihracat durumu (iexpstuts) ve firmanın yaşı (lnage) önemlidir ve pozitif işaretler sergilemektedir. Bundan başka, işgücü becerisi (beceri) ve firma yaşı katsayıları pozitif bir işarete sahiptir ve dört yiyecek ve içecek alt sektörü tahmin edicisinin tamamında anlamlıdır; dört tahmin edicinin de alt sektörde negatif firma büyüklüğü (ifirmsize) katsayıları vardır. Benzer şekilde, dört GMM tahmincisinin kimyasal ve metalik olmayan mineral alt sektörlerinde de işçilik becerisi değerleri pozitif ve anlamlıdır. Tüm GMM ve LSDVC tahmin edicilerinde firma yaş katsayısı pozitif ve anlamlıdır. Ancak, LSDVC tahmin edicilerinde firma büyüklüğü katsayıları sadece anlamlı ve negatiftir. Ayrıca, temel ve fabrikasyon metal alt sektörlerinde, işgücü becerisi ve firma yaşı dört tahmin edicinin hepsinde pozitif ve anlamlıdır. Ayrıca, sistem GMM dışındaki tüm tahmin edicilerde sahiplik katsayısı anlamlı iken, malzeme (lnrm) katsayısı LSDVC tahmininde sadece pozitif ve anlamlıdır. Son olarak, işletme sahipliğinin yasal şekli (ilgfbo) katsayısı pozitif bir işarete sahiptir ve sadece bu alt sektörde istatistiksel olarak anlamlıdır. Çalışmanın sonucuna göre, Etiyopya imalat işletmelerinin verimliliğini artırmaya yönelik kamu teşvikleri ve politikalarının, nitelikli işgücü, ihracat teşvik, küçük ve orta ölçekli firmalar özel bir destek programları ve firma deneyimine odaklanmalıdır. Ayrıca , ilgili hükümet organları mevcut sanayi politikalarını duruma göre zamanında değerlendirmeli ve revize etmelidir; sanayi ve ticaret politikası birbirinden ayrı tutulmamalı ve ticaret her ekonomik sektörde ana akım haline getirilmelidir. Bundan başka, yukarıdaki politika ve stratejilerle birlikte hükümet, ana sanayiler ve imalat alt sektörleri için ölçülebilen ve yönetilebilen verimlilik hedefleri belirlemeli ve uygulama için güçlü ve dönüştürücü kurumlar oluşturmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ethiopia began industrial development almost a century ago, even though this longtime industrialization experience is still dismal. The industrial and manufacturing sectors are undeveloped by all indicators, including poorer productivity and export, lower technical competence and technology, lower backward and forward connections, and lower in everything, even today. Besides, the manufacturing sector is one of the least productive subsectors. Although Ethiopia's manufacturing sector began in the 1950s; firm-level studies have received little attention, and few studies have examined Ethiopian firm-level TFP; using recent balanced panel datasets, calculating TFP using the Value-added approach, fully measuring the Value-added variable by including stock difference values, and using four estimators makes the thesis unique. Besides, the thesis emphasizes manufacturing because of the government's policy of prioritizing the sector. Thus, the thesis examines industrial production, multi-factor productivity, and industrial policy development in Ethiopia's manufacturing sectors. Using the Ethiopian central statistical agency (CSA) reconstructed balanced panel datasets from 2011/12-2019/20, the level, growth, and determinants of TFP were measured for 570 sampled firms in the general manufacturing panel and Growth and Transformation Plan (GTP) priority, export-oriented and import substitution sub-sectors. The thesis uses four methods to estimate Ethiopian manufacturing TFP: Arellano and Bond, 1991; Arellano and Bover, 1995; Blundell and Bond, 1998; LSDVC. All diagnostic estimation tests are satisfactory and significant, appropriate to the analysis result. Besides, the lag of log TFP (L. ln _TFP) shows a positive sign. It is statistically significant in all four GMM estimators examined and panel estimation in the thesis. At the same time, the results of labor skill(lnskill), export status (iexpstuts), and firm age (lnage) are positive and significant in all four estimators in the general manufacturing sector. Similarly, the major results of the textile garment and leather subsectors revealed that labor skill (lnskill) is positive and significant across all four estimators. And also, the export status (iexpstuts) and age of the firm (lnage) are significant and exhibit positive signs in Arellano and Bond's (1991) and Blundell and Bond's (1998) estimations. Furthermore, labor skill (lnskill) and age of firm (lnage) coefficients have a positive sign and are significant in all four food and beverage subsector estimators; all four estimators have negative firm size (ifirmsize) coefficients in the subsector. Similarly, labor skill values are positive and significant in the chemical and non-metallic mineral sub-sectors of four GMM estimators. In all GMM and LSDVC estimators, the firm age coefficient is positive and significant. However, in LSDVC estimators, firm size coefficients are only significant and negative. Moreover, In the basic and fabricated metal subsectors, lnskill and lnage are positive and significant in all four estimators. Similarly, the ownership coefficient is significant in all estimators except system GMM, while the material (lnrm) coefficient is only positive and significant in LSDVC estimation. Finally, the legal form of business ownership (ilgfbo) coefficient has a positive sign and is statistically significant only in this subsector. The study results revealed that public incentives and policies to improve Ethiopian manufacturing firm's productivity should focus on skilled labor, export promotion, a special support scheme for SMFs, and firm experience (firm age). Besides, the respective government bodies should periodically evaluate and revise existing industrial policies to fit the situation; the industrial and trade policy should not be put separately, and trade should be mainstreamed in every economic sector. Moreover, along with the above policies and strategies, the government should set productivity goals that can be measured and managed for the primary industries and manufacturing subsectors and create strong and transformative institutions for implementation.