Jüt takviyeli kompozit prepreglerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Research on mechanical properties of jute reinforced textile composite
  1. Tez No: 738288
  2. Yazar: HAYRİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günümüzde hızlı bir şekilde gelişen teknolojiler ile birlikte oldukça büyük ilerlemeler kaydeden kompozit malzemeler ve kompozit kullanım alanları gelişen ve geliştirilmeye devam eden kompozit malzemeler ile daha da hız kazanmıştır. Bu çalışma içinde kompozit malzemelerin kullanım alanları ile kullanılan malzeme çeşitliliği ilişkilendirilmeye çalışılmaktadır. İleri teknoloji malzemeleri olarak adlandırılan kompozit malzemeler pek çok sektörde kullanım alanı bulmuştur ve bulmaya devam etmektedir. Kompozit malzemeler; yüksek mukavemet, yüksek elastiklik modülü, düşük yoğunluk, iyi kırılma tokluğu, iyi aşınma dayanımı, iyi yorulma dayanımı, ısıl iletkenlik, elektriksel iletkenlik, estetik görünüm, hafiflik, korozyon dayanımı gibi özelliklere sahiptir. Kompozit malzemeler ile ilgili çok sayıda araştırma mevcutken, jüt takviyeli tekstil kompozit malzemelerin kullanımı ile ilgili sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu sebeple de; bu doktora tezi çalışmasında, kompozitler ve kompozit tekstiller ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve jüt takviyeli tekstil kompozitlerin mekanik özelliklerinin araştırılması üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, composite materials and their usage areas have made great progress. For this study, usage areas of composite materials are tried to be associated with the variety of materials used. Composite materials which are evaluated as advanced technology materials have been being used in so many different fields. They have such features as high strength, high elasticity module, low density, high fatigue strength, thermal conductance, electrical conductivity, aesthetic appearance, lightness and corrosion resistance. While there are too many searches related to composite materials, it is an undeniable fact that the number of searches related to jute reinforced textile composite materials are highly limited. Therefore, in this doctoral thesis work, general information has been presented on composites and composite textiles and mechanical properties of jute reinforced textile composites have been emphasized.