Büyüklenmeci narsisistik kişilik özellikleri ile affetme ve intikam arasındaki ilişkide sosyal zekanın aracı rolü
The mediator role of social intelligence in the relationship between grandiose narcisistic personality traits with forgiveness and revenge
- Tez No: 738338
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ELDELEKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada büyüklenmeci narsisitik kişilik özelliklerinin affetmenin alt boyutlarından başkasını ve durumu affetme ve intikamın alt bouytları olan kaçınma ve intikam ile ilişkisinde sosyal zekanın aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca büyüklenmeci narsisizm, afferme, intikam ve sosyal zeka değişkenlerinin alt boyutlarının birbiriyle ilişkileri ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017- 2018 eğitim öğretim yılında Uludağ Üniversitesi merkez yerleşkesinde yer alan fakültelere devam eden kız ve erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Bu çerçevede, araştırmanın örneklemini Uludağ Üniversitesi'nin Eğitim, Mühendislik, Fen - Edebiyat ve İktisadi İdari Bilimler fakültelerine bağlı 13 farklı bölüme devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 1100 gönüllü öğrenciye ulaşılmıştır. Bu öğrencilerin 564'ü kadın (%55,8) ve 446'sı (%44,2) erkektir. Öğrencilerin 321'i (%31,8) Eğitim, 228'i (%22,6) Mühendislik, 286'sı (%28,3) İktisadi İdari Bilimler ve 175'i (%17,3) Fen Edebiyat fakültesinde eğitim görmektedir. Araştırma verileri, Narsisistik Kişilik Envanteri, Heartland Affetme Ölçeği, Suça İlişkin Kişilerarası Motivasyonlar Ölçeği ve Tromso Sosyal Zeka Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada değişkenler arası ilişkileri ortaya çıkarmak amacıyla Pearson korelasyon testi, değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için de bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Büyüklenmeci narsisistik kişilik özellikleri ile affetmenin ve intikamın alt boyutları arasındaki ilişkide sosyal zekanın aracı rolünü ortaya çıkarmak için de YEM analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlerde büyüklenmeci narsisistik kişilik özellikleri ile affetmenin ve intikamın alt boyutları arasındaki ilişkide sosyal zekanın aracılık rolü oynadığı görülmüştür. Bununla beraber büyüklenmeci narsisizm, sosyal farkındalık, başkasını affetme, intikam ve kaçınma değişkenlerinin cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca büyüklenmeci narsisizm ile kendini ve başkasını affetme, sosyal zeka, sosyal bilgi süreci, kaçınma ve intikam değişkenlerinin anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular, ilgili alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of social intelligence in the relationship between grandiose narcissistic personality traits with forgiveness of others and situations which are the the sub-dimensions of forgiveness, and avoidance and revenge, which are the sub-dimensions of revenge. In addition, it was examined whether the sub-dimensions of grandiose narcissism, forgiveness, revenge and social intelligence variables were related to each other and whether they differed according to gender. The study group of the research consists of male and female students attending the faculties located in the central campus of Uludağ University in the 2017-2018 academic year. In this framework, the sample of the research consists of students attending 13 different departments affiliated to Uludag University's faculties of Education, Engineering, Science - Literature and Economics and Administrative Sciences. Within the scope of the research, 1100 volunteer students were reached. Of these students, 564 (55.8%) were female and 446 (44.2%) were male. 321 (31.8%) of the students are educated in Education, 228 (22.6%) Engineering, 286 (28.3%) Economics and Administrative Sciences and 175 (17.3%) Science and Letters faculties. Research data were collected with the Narcissistic Personality Inventory, the Heartland Forgiveness Scale, Transgression Related Interpersonal Motivations Scale, and the Tromso Social Intelligence Scale. In the analyzes made, it was seen that social intelligence played a mediating role in the relationship between grandiose narcissistic personality traits and the sub-dimensions of forgiveness and revenge. However, it was observed that the variables of grandiose narcissism, social awareness, forgiveness, revenge and avoidance differed according to gender. In addition, it was revealed that the variables of grandiose narcissism and forgiveness of self and others, social intelligence, social information process, avoidance and revenge are in significant relationships. The findings were discussed in the context of the relevant literature.