Kolluğun sivil denetimi: Kolluk gözetim komisyonu bağlamında bir inceleme
Civil oversight of law enforcement: A review in the context of the Law Enforcement Oversight Commission
- Tez No: 738339
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kolluk birimleri, yaptıkları işin doğası gereği birtakım istisnai yetkilere sahiptirler. Üstün nitelikli ve istisnai bu yetkiler kullanılırken zaman zaman hukuka aykırı eylemler ortaya çıkabilmektedir. Kolluk teşkilatının sergilediği bu hukuka aykırı eylem ve fiillerin soruşturulmasının yine kolluk personeli tarafından yapılıyor olması denetimlerin yeterince ve olması gerektiği gibi yapılıp yapılmadığı konusunda şüphe doğurmakta ve üstlerinin örtüldüğü yönünde kamuoyunda bir algı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu endişelerin giderilmesi, denetimlerin olması gerektiği gibi yapılmasının sağlanması, kamuoyunun şikayet mekanizmasına güveninin temini ve tüm bunlar yapılırken aynı zamanda kolluk birimlerinin de haksız, isnat edici ve iftira içeren şikayetlerden korunması sivil makamlardan oluşan bağımsız ve etkili bir gözetim mekanizması ile mümkün olabilmektedir. Bunun temini için 3 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen 6713 sayılı Kanun ile Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmuştur. Bu Tezde, kolluğun sivil denetimi Kolluk Gözetim Komisyonu bağlamında incelenmiştir. Önce kolluğun sivil denetimi/gözetimi konusunda kavramsal bir çerçeve çizilmiş, dünyadaki örnek uygulamalar da dikkate alınarak kolluk teşkilatı ile ilgili şikayetleri bağımsız, tarafsız, etkili ve şeffaf bir şekilde yürütmek amacıyla kurulan Kolluk Gözetim Komisyonu bağlamında bir inceleme yapılmıştır. Kurulan sistem ayrıntılı olarak ele alınarak birtakım öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Kolluk, Polis, Jandarma, Sivil Gözetim, Hesap Verebilirlik, Bağımsız Denetim, Kolluk Gözetim Komisyonu
Özet (Çeviri)
Law enforcement units have some exceptional powers due to the nature of their work. While using these superior and exceptional powers, unlawful acts may occur from time to time. The fact that the investigation of these unlawful acts made by the law enforcement agency is also carried out by law enforcement personnel. This raises doubts as to whether the inspections are carried out adequately and as they should be, and may cause a public perception that they are being covered up. Eliminating these concerns, ensuring that the audits are carried out as they should be, ensuring the trust of the public in the complaint mechanism and at the same time protecting the law enforcement units from unfair, accusatory and slanderous complaints can only be possible with an independent and effective oversight mechanism consisting of civilian authorities. In order to ensure this, the Law Enforcement Oversight Commission was established with the Law No. 6713 adopted by the Grand National Assembly of Türkiye on May 3, 2016. In this thesis, civilian oversight of law enforcement will be examined in the context of the Law Enforcement Oversight Commission. First, a conceptual framework was drawn on the civilian control/oversight of the law enforcement, and an examination was made in the context of the Law Enforcement Oversight Commission, which was established to handle complaints about the law enforcement agency in an independent, impartial, effective and transparent manner, taking into account the best practices in the world. The established system has been discussed in detail and some suggestions have been tried to be developed. Keywords Law Enforcement, Police, Gendarmerie, Civil Oversight, Accountability, Independent Oversight, Law Enforcement Oversight Commission