Demokrat Parti döneminde kent, kentleşme ve siyaset
  1. Tez No: 73834
  2. Yazar: CEMİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda 1950-60 yılları arasını içeren ve Demokrat Parti dönemi diye bilinen dönem içerisindeki kentleşme olgusu ve bu olgunun konut, imar planları, belediyeler ve mimarlık anlayışı çerçevesinde incelenmesi yapılmıştır. D.P.'nin iktidarda olduğu 1950'li yıllara gelmeden önce kentleşme hızının ve nüfus artışının düşük olduğunu görüyoruz. Bu dönemde sadece Cumhuriyet rejiminin simgesi halini alan Başkent Ankara'da % 6 dolaylarında bir büyüme olgusu vardır ve esas olan Ankara'nın imarıdır. D.P.'nin iktidara geldiği yıllarla birlikte bu durum değişmiş ve yalnız Ankara'da görülen % 6 dolaylarındaki büyüme hızı artık bir çok şehrimizde görülmüş ve kentleşme hızımız yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bu dönemde kır'dan-kent'e göçün asıl sebebleri kır' da ekilebilir arazi sınırlarına varılmış olması, toprağın veraset yoluyla aşırı parçalanması ve işgücü pro düktivi s indeki düşüklük nedeniyle zirai gelirlerin çok düşük seviyelere düşmesidir. Köyden-Kente göçen bu insanlar özellikle iş imkanlarının daha fazla bulunabildiği büyükşehirlere yönelmişler ve böylece büyük şehirlerin daha fazla büyüdüğü görülmüştür. Şehire gelen bu insanların karşılaştığı problemler içerisinde en önemlisi barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında yani konutta görülmüştür. Pazar mekanizması içinde oluşan konut sektörü şehirlere akın eden düşük gelirli nüfusa yeterli sayıda fiyatta ve nitelikte konut arz edemeyince yani normal yollarla ucuz konut temin edilemeyince bu açık gecekondularla kapatılmıştır, öte yandan gecekondu yapımının önlenmesinde başarılı olunduğu söylenemez. Çünkü konut ve kalkınma sorunları ayrı ayrı ele alınmış, her kurum kendi kendine hareket mecburiyetinde kalmış ve planlı bir konut politikası izlenememiştir. Buna karşın eksik verilere ve yetersiz programlara dayanan imar planlarında Türkiye'de ortaya çıkan kentleşme olgusu yeterincen kavranamamış ve şehrin kağıt üzerinde güzelleştirilmesi çabası aşılamamıştır. Bu dönemde, merkezi hükümetin bir tamamlayıcısı olarak görülen belediyeler, sıkı bir vesayet denetimi altında tutulmuşlar ve giderlerini karşılayabilecek bir gelir seviyesine ulaşamamışlardır. Söz konusu dönemde mimarlığımızın en genel özelliği uygulanan dışa açılma politikalarının da etkisiyle batı mimarlığının yakından izlenmesi ve dış yayınlar ve etkilerle beslenmesidir. Fakat bu beslenme taklitçilikten öteye gidememiş ve yeni bir senteze ulaşıp Cumhuriyete özgü bir mimari gelenek oluşturmak mümkün olamamıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The urbanization phenomenon of the decade of 1950-1960 which is also known as Democratic Party period is examined in this study, Urbanization is evaluated in the context of housing, construction planning, municipalities and architecture. We observe that before the government of the Democratic Party, the urbanization rate and population inarease was low, in this era only Ankara, the symbol of the Republican regime, witnessed a growth of 6 %. The reconstruction of the capital was essential. During the DP government this situation changed. Now, a growth rate arourol 6 % could be seen in the other cites and the urbanization rate reached high levels. The migration from the rural areas to the cities were due to many reasons. But the main reasong can be stated as the lack of new lands for cultivation, the over-division of the land through inheritance; and the low level of the agricultural income, declining because of the unproductive labour. Migrating masses tended to move to the big cities which affered more job opportunities, Hence, the big cities grew foster. The main problem Racing the new inhabitants of the cities was housing, The construction sector, moving with the normal flow of the free market, faited to meet the demand for housing by supplying the low-incomed population with the sufficient amount of residences with a reasanoble price and qualifications. That is to say, when cheap accomodation could not be provided by normal means, the gap was closed with slums. On the other hand the struggle to control the expanding slum areas wasrit successful. Because the problems of housing and development were addressed seperately, public organizations had to act without coordination. As a result, a planned housing policy could not be followed.IV Apart from these, the urbanization fact could not be grasped totally, and the zoning and construction plans, relying on deficient data and inadequate programs did not pass the point to emballist the city on paper. The municipalitres which were seen as a component of the central government were held under a strict control under this period, and could not reach an income level to meet their expenses. In this period the main characteristics of the architecture followed the western architecture, under the influence of westernisation policres. But the developments under these influences failed to form a new architectural tradition by reaching a new synthesis, and could not go further than mimicry.