The nature of dialogic reflection on L2 spoken performances of tertiary-level students
Üniversite öğrencilerinin ikinci dildeki konuşma performanslarına yaptıkları karşılıklı yansıtmalarının doğası
  1. Tez No: 738362
  2. Yazar: TUĞÇE TEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, nitel sosyokültürel araştırma modeli ile üniversite öğrencilerinin ikinci dildeki konuşma performanslarına yaptıkları karşılıklı yansıtmalarının doğasını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmayı yürütmek için, üniversite seviyesindeki 24 ikinci yabancı dil öğrencisine 12 hafta boyunca altı farklı konuşma görevi verilip, bu görevleri sınıfta çiftleriyle birlikte yapmış ve konuşmalarını ses kaydına almışlardır. Daha sonra öğrenciler performanslarını dinleyerek bir arkadaşlarıyla karşılıklı yansıtıcı konuşmalarda bulunmuş ve bunları ses kaydına almışlardır. Öğrenciler akranlarıyla 21 saat etkileşim sağlamışlardır. Tüm görevler ve yansıtıcı diyaloglar bir yazılım platformu olan MAXQDA aracılığıyla kaydedilmiş, yazıya dökülüp kategorilere ayrılmıştır. Verilerin analizinde mikro analiz yöntemleri içinde yer alan mikro genetik yaklaşım ve sosyokültürel söylem analizi olan sosyokültürel teori temelli analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, karşılıklı yansıtma esnasında ortaya çıkan iki ana kategori olduğunu ortaya çıkarmıştır. En yaygın olanı düzenleyici davranışlar sergilemek, diğeri ise duygusal katılım göstermektir. Karşılıklı yansıtma oturumlarında düzenleyici davranışlar iki şekilde ortaya çıkmıştır; (1) öğrencilerin ya sorular sorarak, önerilerde bulunarak, rehberlik veya açıklama isteyerek ve farkındalık yaratarak bir konuşma başlatması ya da (2) birbirlerini destekleyerek, dille ilgili açıklamalar yaparak ve birbirleri arasında karşılıklı anlayış kurarak regülasyon sağlayıcı davranışlar sergilemişlerdir. Ayrıca duygularını iki şekilde ortaya koymuşlardır; ilki, öğrenciler başarılarını hissettiklerinde ve ikincisi, çiftlerini veya kendilerini övmek istediklerinde gerçekleşmiştir. Son olarak, bulgular öğrencilerle karşılıklı yansıtmanın kullanımı, öğrenen gelişimi ve sınıf etkileşimi için çıkarımlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the nature of dialogic reflections of L2 tertiary level learners on their spoken performances through qualitative sociocultural research. To conduct the study, 24 tertiary level L2 learners were given six different speaking tasks throughout 12 weeks, and they did the tasks in the classroom with their pairs and audio-recorded their conversation. Then, the learners listened to their performances and reflected on them dialogically with their pair, and audio-recorded their reflections. The learners yielded 22 hours of interaction with their peers. All the tasks and reflections were recorded, transcribed, and categorized through MAXQDA, a software platform. To analyze the data, sociocultural theory-based analysis methods, which are microgenetic approach and sociocultural discourse analysis, both of which are included in microanalysis methods, were used. The findings revealed that there are two main categories occurring while reflecting dialogically. The most common one is showing regulatory behaviors, and the other one is having affective involvement. In the dialogic reflection sessions, regulatory behaviors appeared in two ways; (1) the learners either initiated a conversation by asking questions, making suggestions, asking for guidance or clarification, and raising awareness or (2) showed regulated behaviors by scaffolding their pairs, making language-related explanations, and establishing mutual understanding between each other. Besides, affective involvement happed in two ways; the first one happened when learners felt their achievement, and secondly when they wanted to praise their pairs or themselves. Finally, the findings give implications for the use of reflection with learners, learner improvement, and classroom interaction.